آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۱۲۴۵۳
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۸
ژنرال زلمی ویسا والی قندهار افغانستان در راس هیاتی اقتصادی از طرح و توسعه بندر شهید بهشتی چابهار بازدید کرد.

بازدید والی قندهار با هدف شناسایی ظرفیت‌های بندر چابهار، امکانات و تجهیزات بندری، فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه همکاری‌های اقتصادی در زمینه‌های واردات، صادرات و ترانزیت کالا از مسیر بندر چابهار صورت گرفت.

به گزارش مارین‌تایمز از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بهروز آقایی در نشست با هیات عالی رتبه قندهار با اشاره به جایگاه و موقعیت جغرافیایی ویژه و مزیت‌ها و قابلیت‌های بندر چابهار اظهار کرد: بندر چابهار فاکتور اصلی توسعه روابط تجاری و پل ارتباطی افغانستان به کشورهای حوزه اقیانوس هند، دریای عمان، خلیج فارس و شرق آفریقا است.

وی با بیان اینکه بندر چابهار نزدیک‌ترین، کم‌هزینه‌ترین و امن‌ترین مسیر برای انتقال کالاهای ترانزیتی افغانستان است، گفت: تخفیفات بندر چابهار در عوارض بندری، تخلیه و بارگیری، هزینه‌های انبارداری و تخفیفات اختصاصی را از اقدامات تسهیل ترانزیت برای تجار برشمرد.

آقایی تبدیل بندر چابهار به منطقه ویژه اقتصادی، بهره‌مندی از سبد تسهیلات تشویقی و ایجاد خطوط مستقیم کشتیرانی را سه فاکتور مهم جهت کاهش هزینه و زمان دانست.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان ضمن معرفی تجهیزات فعلی بندر که سال گذشته از شرکت لیبهر آلمان خریداری گردیده از ورود پارت دوم تجهیزات از شرکت کالمار فنلاند در روز 23 شهریور ماه امسال خبر داد.

آقایی در ادامه گفت: ترانزیت 600 هزار تن سنگ مرمر از افغانستان به گوانجوی چین از طریق بندر چابهار و ترانزیت گندم اهدایی کشور هند به افغانستان نقطه عطف و موید رونق ترانزیت از مسیر چابهار است.

در ادامه معاون امنیتی انتظامی استانداری ضمن برشمردن مزایای مسیر چابهار عنوان کرد با توجه به تاکیدات استاندار سیستان و بلوچستان تشکیل کارگروه مشترک حمل و نقل ایران و افغانستان، همکاری در کاهش هزینه های سوخت و تشکیل کمیسیون ویژه راه‌اندازی خط زرنج-چابهار در دستور کار قرار داده شده است.

وی امکانات ترمینال یخچالی را یکی از قابلیت‌های بندر چابهار در ترانزیت میوه‌ و محصولات کشاورزی افغانستان معرفی کرد که با نصب تجهیزات X-RAY در درب‌های بندر چابهار تسریع در ورود و خروج کالا بویژه کالاهای فاسدشدنی، این زنجیره کامل‌تر خواهد شد.

ژنرال زلمی ویسا والی قندهار در خاتمه ضمن تشکر و قدردانی، همکاری‌های دوسویه و افزایش مبادلات تجاری، اقتصادی در جهت منافع دو کشور را خواستار و در جهت افزایش مناسبات تجاری اظهار امیدواری کرد.

هیات همراه والی قندهار متشکل از رئیس توسعه شهری قندهار، مشاور مقام ولایت، معاون اتاق تجارت و صنایع ولایت قندهار، معاون اتاق تجارت ولایت قندهار، جمعی از تجار افغانستان، نماینده دفتر وزارت خارجه افغانستان در قندهار و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در افغانستان بوده که در این بازدید معاون امنیتی و انتظامی استانداری نیز هیات مذکور را همراهی کرد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: