کد خبر: ۱۲۴۵۲
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی:
مدیرعامل جدید سازمان بنادر و دریانوردی از ارتقای نقش‌آفرینی ایران در مجامع بین‌المللی خبر داد و گفت: در سال جاری تعداد بیانیه‌ها، اظهارنظرهای شفاهی، و اعزام گروه‌های کارشناسی به سازمان بین‌المللی دریانوردی افزایش داشته است.

مدیرعامل جدید سازمان بنادر و دریانوردی در نخسین روز کارخود در این سمت که همزمان با مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی شد گفت: هم‌اکنون بخش دریایی کشور در مقطع حساس قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مارین‌تایمز، محمد راستاد امروز (سهشنبه، 21 شهریور) در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی گفت: بسیار خوشحالم که اولین روز مسئولیتم در سازمان بنادر و دریانوردی مصادف با جشن روز جهانی دریانوردی شده است و این موضوع را به فال نیک می‌گیرم.

وی با بیان اینکه ضرورت ارتقای رقابت‌پذیری ایران و ضرورت عمران و آبادانی در نوار ساحلی بخشی از اهداف ما برای توسعه دریامحور است، گفت: سازمان بنادر و دریانوردی به سهم خود نقش قابل قبولی برای رسیدن به این اهداف پیش‌بینی شده دارد.

راستاد افزود: هم‌اکنون بخش دریایی کشور در حال سپری کردن مقطع حساسی است که از دو روز گذشته و همزمان با اجرایی شدن قانون آب توازن کشتی‌ها آغاز شده است.

وی افزود: قانون آب توازن کشتی‌ها از  18 شهریور در کشور لازم‌الاجرا شده است که بر اساس آن بخش دریایی کشور تحث تاثیر قرار می‌گیرد.

راستاد با بیان اینکه بر اساس این قانون، شرکت‌های کشتیرانی متحمل هزینه‌هایی برای تجهیز سیستم تصفیه آب توازن و حفاظت از محیط زیست دریایی شده‌اند، گفت: کلیه کشتی‌های ساخت جدید سیستم تصفیه دارند و کشتی‌های قدیمی هم تا 2 سال آینده فرصت دارند به این سیستم مجهز شوند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: مسئولیت اجرای این قانون در کشور سازمان بنادر و دریانوردی است و از این پس کلیه کشتی‌ها ملزم به دارا بودن سیستم تصفیه آب توازن هستند.

وی با اشاره به ارتقای نقش‌آفرینی در مجامع بین‌الملل دریایی است، گفت: هم از نظر اعزام گروه‌های کارشناسی در کیمته‌های فرعی و اصلی سازمان بین‌المللی دریانوردی و هم از نظر میزان اظهارنظرهای شفاهی و ارائه بیانیه‌ها روند رو به رشدی داشته‌ایم.

راستاد، افزود: در نیمه اول سال گذشته 6 بیانیه و امسال 27 بیانیه توسط ایران در سازمان بین‌المللی دریانوردی ارائه شد، علاوه بر آن اظهار نظر شفاهی نمایندگان ایران از 35 مورد در سال گذشته به 73 مورد در سال جاری افزایش یافت. البته ما به این حد اکتفا نمی‌کنیم بلکه تلاش می‌کنیم با کمک سرمایه‌های بزرگ کشور بتوانیم جایگاه خود را در مجامع بین‌المللی دریانوردی ارتقا دهیم.

وی تصریح کرد: در راستای اشاعه فرهنگ دریایی "دومین جشنواره دریا" در بوستان مشاهیر تهران با هدف ترویج فرهنگ دریایی در كشور برگزار میشود که شرکتها، نهادها و سازمانهای مختلف دریایی کشور در این جشنواره حضور دارند و در جهت آشنایی مردم با فعالیتهایی دریایی برنامههایی را پیش بینی کردهاند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به همایش ارگان‌های دریایی که بهمن ماه سال جاری در چابهار برگزار می‌شود، گفت: این همایش فرصتی برای گردهمایی دریاییان کشور برای همفکری و برنامه‌ریزی برای آینده کشور است.

راستاد گفت: در کنار این همایش، نمایشگاه توانمندی‌های دریایی در سطح بین‌المللی برگزار می‌شود.

یکی از نکات جالب این مراسم همزمانی با نخستین روز مسئولیت محمد راستاد به عنوان مدیرعامل جدید سازمان بنادر و دریانوردی بود که مصادف با طرح خواسته‌های وزیر راه و شهرسازی از هیات عامل جدید و تبریک‌های پی‌درپی مدیران ارشد حوزه دریایی به مناسبت انتصاب مدیرعامل جدید سازمان بنادر و دریانوردی است.

مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی امروز با حضور امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش، محمد راستاد مدیرعامل جدید سازمان بنادر و دریانوردی، سیروس کیانارثی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران، محمد سعیدی مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، پروین فرشچی معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و مقامات کشوری و لشکری و مدیران بندری و دریایی برگزار شد.

در این مراسم از 29 دریایی نمونه تقدیر شد.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: