آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۱۲۴۴۹
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی:
تراکم نامناسب جمعیت در شهرهای ساحلی، فقط با آباد کردن بنادر کشور و افزایش سهم دریا در تولید ناخالص ملی بهبود می‎یابد.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: حضور ارگان‎های دریایی در مراجع تصمیم‌گیری، افزایش تسهیلات دریانوردان و مالکان را به همراه دارد.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز، هادی حق‌شناس امروز (سه‎شنبه، 21 شهریور) در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی گفت: به دلیل همزمانی با ایام محرم و عزاداری سرور و سالار شهیدان، مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی در ایران زودتر برگزار شد.

وی افزود: در 69 سال گذشته سازمان مذکور تحت سیستم سازمان ملل متحد فعالیت موثری داشته است به‌طوری‌که با تصویب کنوانسیون‌ها و پروتکل‌های مختلف نه‌تنها به ارتقای ایمنی  و امنیت تردد شناور در دریاها و اقیانوس‌ها پرداخته، بلکه با الزام صنایع مختلف برای استفاده از تکنولوژی‌های جدید در ساخت شناورها کمک بزرگی به محیط‌زیست دریایی کرده است.

حق‌شناس با بیان اینکه شعار روز جهانی دریانوردی امسال مبنی بر "IMO: پیوند دهنده کشتیها، بنادر و مردم" بیانگر تحقق اقتصاد دریامحور است، گفت: در یک دهه گذشته این موضوع راهبرد اصلی سازمان بنادر بوده است.

حق شناس با بیان اینکه نکته مهم این مراسم تمرکز و توجه به تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان بخش دریایی کشور است، اظهار کرد: حضور موثر مقامات و ارگان‌های دریایی در مراجع تصمیم‎گیری منجر به افزایش تسهیلات دریانوردان و شناورداران شده است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: همکاری و هماهنگی ارگان‎های دریایی و بخش خصوصی نه تنها منجر به افزایش تجارت دریایی می‌شود بلکه نوید بخش توسعه شهرهای بندری ایران نیز هست.

وی با اشاره به بحث تراکم جمعیتی در شهرهای ساحلی جنوب کشور، گفت: تراکم نامناسب جمعیت شهری تنها با آباد کردن بنادر کشور بهبود می‎یابد از سوی دیگر بحران آب فرصت مناسبی را برای انتقال جمعیت از کلان شهرها به سمت مناطق ساحلی فراهم می‎کند.

حق شناس؛ شرط رسیدن به این مهم یعنی تراکم متوازن جمعیت را افزایش سهم دریا در تولید ناخالص ملی دانست و افزود: با هدفگذاری رشد 5 برابری حمل و نقل دریایی تراکم متوازن جمعیتی در شهرهای ساحلی قابل تحقق است.

گفتنی است؛ مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی هم اكنون با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ، امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش، محمد راستاد مدیر عامل جدید سازمان بنادر، سیروس كیان‌ارثی مدیر عامل شركت ملی نفتكش ایران، محمد سعیدی مدیرعامل كشتیرانی جمهوری اسلامی، پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و مقامات كشوری لشکری و مدیران بندری و دریایی در سالن همایش‌های مركز اسناد و كتابخانه ملی در حال برگزاری است.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: