کد خبر: ۱۲۴۴۸
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۷
پیش بینی می‎شود حمل و نقل انواع محموله‎ها از طریق دریا تا پایان سال 2017 میلادی به 11.5 میلیارد تن برسد.

پس از رکود اقتصادی سال 2008 و رکود تجارت دریایی به میزان 4 درصد تا کنون، این صنعت 38 درصد رشد را تجربه کرده و 3.2 میلیارد تن بار بیشتری توسط کشتیرانی‎ها جابجا شده است.

به گزارش گروه بین الملل مارین تایمز ، گستره عظیم تجارت دریایی بر کسی پوشیده نیست، پیش بینی می‎شود حمل و نقل انواع محموله ها از طریق دریا تا پایان سال 2017 میلادی به 11.5 میلیارد تن برسد. حمل و نقل نفت خام و محصولات نفتی در این میان سهمی 27 درصدی دارند . محموله های فله خشک 44 درصد، و محموله های کانتینری نیز 16 درصد سهم دارند.

موسسه تحقیقاتی Clarksons Reseach اعلام کرد که تغییر سهم انواع محموله‎های حمل شده در دریا در طول زمان به تدریج رخ داده است. سهم محموله های مختلف از نظر وزنی در سال 2009 در مقایسه با سهم آن در سال جاری تغییر ملموسی داشته است.

در حالیکه سهم محموله های سنگ آهن در تجارت دریایی در سال 2009 میلادی 13 درصد بود، این رقم از آن پس افزایش یافته و به 18 درصد رسیده است. طی این مدت سهم محموله‎های کانتینری نیز از 21 درصد کاهش یافته و به 16 درصد کنونی رسیده است.

تغییر محسوس دیگر در تجارت دریایی تن-مایل محموله های جابجا شده است. پیش بینی می شود سهم تن-مایل محموله های فله خشک در سال جاری به 49 درصد تجارت دریایی جهان برسد که نسبت با سهم وزنی آن (44 درصد) بیشتر است.

سهم تن-مایل محموله های محصولات نفتی با در نظر گرفتن اینکه حمل بخش قابل توجهی از این محصولات درون مناطق جابجا می شوند به 5درصد رسیده است، حال آنکه سهم وزنی آن 9 درصد است. سهم نفت خام نیز از تن-مایل محموله های حمل شده در تجارت دریایی 10 درصد است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: