کد خبر: ۱۲۴۴۷
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸
ظرفیت دریا را محدود به ظرفیت بار کرده‌ایم؛
وزیر راه و شهرسازی در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی،خواسته‌های خود را از هیات عامل جدید سازمان بنادر اعلام کرد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: از هیات عامل سازمان بنادر می‌خواهم ارتباط بین بنادر، سازمان بنادر و دریانوردی و حمل و نقل دریایی را با دریا و شهربندرها ایجاد کند.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز، عباس آخوندی امروز (سه‌شنبه، 21 شهریور) در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی گفت: همواره تاکید کرده‌ام ما در ایران آبراهه نداریم و آنچه که هست دریا است لذا دریا برای ما یک موقعیتی است که فعالیت در آن باید در محیط جهانی صورت گیرد، بنابراین افزایش قدرت رقابت‎‌پذیری دریایی ایران در منطقه بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه به یاد داشته باشید هر اقدام ما باید در مقایسه با جهان صورت گیرد، گفت: در محیط رقابت بین‌المللی باید ثابت کنیم که شایستگی برتر داریم و این اثبات شایستگی در همه مقوله‌ها از جمله فناوری، کیفیت، خدمات، قیمت‌ها و ... باید صورت گیرد و نمود داشته باشد.

آخوندی با اشاره به این پرسش که آیا ما توانسته‌ایم از ظرفیت‌های خود استفاده کنیم، تصریح کرد: باید بدانیم ظرفیت‌های ما فقط محدود به حمل و نقل بار و کالا نیست بلکه انواع ظرفیت‌های مسافری، گردشگری و ورزشی را نیز شامل می‌شود.

وی افزود: در ابتدا نحوه شکل‌گیری سازمان بنادر به این صورت بود که فقط  در حوزه تخلیه و بارگیری کالا متمرکز بود و این سازمان در فرهنگ سازمانی خود نسبت به توسعه دریا تعهد کمتری داشت، این در حالی است که امروز تمدن دریامحور باید مورد توجه قرار گیرد.

آخوندی با اشاره به اینکه بر مسوولیت اجتماعی سازمان بنادر بیش از پیش تاکید می‌کنم، گفت: تاکید من بر هیات عامل جدید این است که چگونه خواهید توانست ظرفیت دریایی ایران را به نحو مطلوبی به بهره‌برداری برسانید.

ضرورت بازنگری در ماموریت بنادر شمالی کشور

وی درباره بنادر شمالی کشور گفت: در بنادر شمال کشور نیاز به بازنگری در ماموریت‌ها داریم زیرا دریای خزر یک دریای بسته و میزان حمل و نقل آن محدود است. بنابراین باید بتوانیم از مازاد ظرفیت در جهت بهره‌برداری بیشتر در شمال کشور استفاده کنیم.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: این موضوع در بنادر جنوبی کشور هم قابل مشاهده است زیرا دریای عمان نیز دارای هزاران ظرفیت و پتانسیل بهره‌برداری است اما زمانی که ایران را با مجموعه وسیع سواحل در نظر می‌گیریم متاسفانه در مییابیم که دریا وارد عرصه زندگی مردم نشده است و ظرفیت‌های آن تاثیری در زندگی مردم نداشته است.

وی افزود: ما ظرفیت دریا را محدود به ظرفیت بار کرده‌ایم این در حالی است که باید دریا بخشی از زندگی مردم شود.

سهم ناچیز دریا در کتب درسی

آخوندی با اشاره به تحقیق درباره سهم آبزیان در نظام آموزشی کشور گفت: آبزیان دریایی از مقطع ابتدایی تا دبیرستان سهمی حدود 8 درصد را به خود اختصاص داده اند.

وی با اشاره به تمرکز دریاپایه گفت: این مفهوم بر این تاکید دارد که دریا بخشی از زندگی مردم شود بنابراین از سازمان بنادر ودریانوردی می‌خواهم نقش پیشتاز را در این زمینه ایفا کند.

غفلت از ایجاد شبکه بندری در زمان توسعه بندر شهیدرجایی

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به توسعه بندر شهیدرجایی گفت: اگرچه در ابتدا توسعه این بندر تصمیمی بزرگ بود و ابعاد وسیعی داشت اما تاثیر آن در زندگی مردم منطقه مورد توجه قرار نگرفت به‌طوریکه با توسعه این بندر سایر بنادر جنوب رو به افول گذاشتند. البته با توسعه بندر شهیدرجایی شاهد رشد سریع جمعیت بودیم اما کیفیت آن مورد توجه قرار نگرفت.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دلایل آن این است که در زمان توسعه بندر شهیدرجایی به فکر ایجاد یک شبکه بندری نبودیم و اگر بخواهیم کانون توسعه ایجاد کنیم نباید فقط از منظر کالا و تجارت به توسعه نگاه شود بلکه باید تاثیرات منطقه‌ای آن نیز در نظر گرفته شود.

ضرورت ایجاد معاونت ریلی در سازمان بنادر و دریانوردی

آخوندی با اشاره به حمل و نقل ترکیبی و موقعیت ترانزیتی ایران گفت: باید بتوانیم یک شبکه ریلی داشته باشیم که یک سر آن دریا و سر دیگر آن به جهان متصل باشد. باید امکان تخلیه و بارگیری کانتینر از ریل به کشتی و بالعکس به طور مستقیم ایجاد شود در این صورت است که ترانزیت معنا پیدا می‌کند و قیمت‌های تمام شده کاهش می‌یابد.

وی پیشنهاد کرد: در سازمان بنادر معاونت ریلی ایجاد شود تا سازمان بنادر و راه‎آهن ارتباط تنگاتنگی با هم داشته باشند.

برای رقابت در سطح جهان نیاز به آموزش بین‎المللی داریم

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به آموزش نیروی انسانی گفت: ما باید به سرعت گروهی از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را برای تکمیل دوره مهندسی دریایی به خارج از کشور اعزام کنیم.

وی افزود: دلیل اعزام فارغ‎التحصیلان به خارج کشور تنها مباحث آموزشی و تئوری نیست بلکه تجربه کار و آموزش در محیط کسب و کار بین‎المللی است بنابراین اگر بخواهیم در سطح بین المللی رقابت کنیم نیاز به آموزش بین‌المللی داریم.

گفتنی است؛ مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی هم اكنون با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ، امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش، محمد راستاد مدیر عامل جدید سازمان بنادر، سیروس كیان‌ارثی مدیر عامل شركت ملی نفتكش ایران، محمد سعیدی مدیرعامل كشتیرانی جمهوری اسلامی، پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و مقامات كشوری لشکری و مدیران بندری و دریایی در سالن همایش‌های مركز اسناد و كتابخانه ملی برگزار شد.

در این مراسم از 29دریایی نمونه كشور در سال ٩٦تقدیر شد.


مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: