کد خبر: ۱۲۴۴۶
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵
مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی اعلام کرد:
عملکرد قابل قبول دریانوردان ایرانی در جهان نشان‎دهنده فرصت‌های بالقوه نیروی انسانی ایرانی در حوزه دریانوردی است.

حمل و نقل و تجارت دریایی از جمله شاخص‌های رشد و توسعه کشورهاست به صورتی‎که دو سوم جمعیت جهان در مناطق ساحلی مستقر هستند که این امر جایگاه و اهمیت اقتصاد دریا محور و رشد و رونق شهرهای ساحلی را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز، مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‎شنبه، 21 شهریور) در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی گفت: بنادر کشور ما نتوانسته‌اند همپای بنادر جهان توسعه یابند علاوه بر آن شهرهای ساحلی ما نیز در شمال و جنوب کشور همچنان نیازمند رشد همگن و توسعه دریامحور هستند.

محمد سعیدی با بیان اینکه اقتصاد دریا محور سبب افزایش امنیت و ارتقاء جایگاه اقتصادی، ایجاد بازارهای جدید، افزایش نرخ اشتغال و... می شود، گفت: خوشبختانه در برنامه ششم توسعه به موضوعاتی از جمله توسعه اقتصاد دریایی در جنوب کشور و توسعه بازارهای دریایی تاکید شده است.

وی با اشاره به شعار امسال روز جهانی دریانوردی مبنی بر "IMO پیونددهنده کشتیها، بنادر و مردم" گفت: همانطور که مشاهده می‎شود موضوع برقراری ارتباط بین مردم و شناورها دستمایه شعار امسال روز جهانی دریانوردی قرار گرفته است.

سعیدی با بیان اینکه تجارت دریایی و صنایع وابسته عامل اصلی اشتغال در بنادر هستند، گفت: انطباق با مقررات جدید همواره یکی از دغدغه‌های مالکان کشتی‌ها بوده است اما محدودیت‌ها و هزینه کشتی‌ها در‌ کنار شرایط نامساعد بازار سبب شده برخی مالکان به دنبال اوراق شناورها باشند.

به گفته وی همین انطباق با حجم تغییرات قوانین و مقررات یکی از مشکلات کشتیرانی‌ها است که باید قبل از اجرایی شدن، آگاهی‌ها و اطلاعات لازم در راستای انطباق با قوانین جدید ارائه شوند.

مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران افزود: ترویج و تبلیغ فرهنگ دریانوردی و جذب منابع انسانی برای مشاغل دریانوردی موضوعی قابل تامل و بررسی است. در همین راستا با توجه به اینکه دریانوردی از جمله ساختارهای بنیادین در کشورهای دریایی جهان محسوب می‌شود و ایران نیز دارای پشتوانه وسیع در حوزه دریایی است توجه و تامل به مشاغل دریایی کشور حائز اهمیت است.

به گفته سعیدی؛ اقبال از حرفه دریانوردی کاهش یافته و شناساندن دریا و حمل و نقل دریایی به نسل امروزی فرآیندی مهم است که نیازمند اقدامات کارشناسی دقیق است.

سعیدی افزود: عملکرد قابل قبول دریانوردان ایرانی در جهان یادآور فرصت‌های بالقوه نیروی انسانی ایرانی در حوزه دریانوردی است.

وی با اشاره به ناوگان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: ناوگان ما با بهره‌مندی مستقیم از نتایج برجام توانست همه موانع پیش روی را برداشته و مجددا سهم خود را بر مجامع بین‌المللی پس بگبرد.

مدیرعامل کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از بهره‎گیری از پوشش‌های بیمه‌ای یک میلیارد دلاری ناوگان این شرکت خبر داد و گفت: بازرگانان و تجار ایرانی امروز کشتیرانی جمهوری اسلامی را به عنوان یک ناوگان معتبر در تراز مهم‌ترین شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی در حمل کانتینر و فله شناخته‌اند.

وی افزود: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نخستین شرکتی بود که توانست در روز‌ها و ماه‌های آغازین پس از برجام از نتایج آن استفاده کند.

سعیدی در پایان به نقش مشارکتی دانشگاه‌ها و رسانه‌ها در توسعه اقتصاد دریامحور تاکید کرد، و گفت: غنی‌سازی اطلاعات نهادهای اجتماعی برای ساختن فرهنگ دریامحور امری ضروری است.

گفتنی است؛ مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی امروز با حضور امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش، محمد راستاد مدیرعامل جدید سازمان بنادر و دریانوردی، سیروس کیانارثی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران، محمد سعیدی مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، پروین فرشچی معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و مقامات کشوری و لشکری و مدیران بندری و دریایی برگزار شد.

در این مراسم از 29 دریایی نمونه تقدیر شد.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: