آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۱۲۴۳۸
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۸
دبیر کل سازمان بین‎المللی دریانوردی با ارسال پیامی به مناسبت روز جهانی دریانوردی سال 2017 بر اهمیت توسعه دریایی «مشترک» در تمامی بخش‎ها تاکید کرد.

به مناسبت روز جهانی دریانورد در سال 2017، دبیر کل سازمان بین‎المللی دریانوردی پیامی را صادر کرد.

به گزارش گروه بین‎الملل مارین تایمز، امروز (سه‌‎شنبه، 21 شهریور) در مراسم گرامیداشت رو جهانی دریانوردی متن پیام کیتاک لیم که به مناسبت روز جهانی دریانوردی سال 2017 صادر شده است توسط علی اکبر مرزبان، مدیرکل امور دریانوردان و سازمان‌های تخصصی بین‌المللی سازمان بنادر و دریانوردی قرائت شد. متن این پیام به شرح ذیل است:

در جهانی پر از چالش‎های پیچیده‌تر و دشوارتر از روز قبل، سازمان ملل متحد 17 هدف توسعه پایدار را تصویب نموده است که می‎توانند این جهان را به مکانی بهتر برای همه مردم تبدیل نمایند.

سازمان بین‎المللی دریانوردی (IMO) نیز به عنوان یکی از زیرمجموعه‎های این سازمان تعهدی راسخ برای کمک به دستیابی این اهداف دارد، زیرا کشتیرانی و بنادر نقشی بارز در ایجاد شرایط لازم برای افزایش اشتغال، آبادانی و ثبات از طریق ارتقای تجارت دریایی ایفا می‎کنند. بدین ترتیب، بخش‎های دریایی و بندری می‎توانند در دریا و خشکی درآمدزایی داشته باشند.

به منظور تاکید بر این قابلیت، شعار روز دریانوردی امسال «IMO: پیوند دهنده کشتی‎ها، بنادر و مردم» می‎باشد، این امر ما را قادر می‎سازد که همکاری موجود میان بنادر و کشتی‎ها را در کانون توجه قرار دهیم، همکاری که، با هدف حفظ و ارتقای یک سیستم حمل و نقل دریایی ایمن، با امنیت و کارآمد صورت خواهد گرفت.

ما به کشورهای عضو IMO کمک خواهیم نمود راهبردهایی دریایی به منظور رسیدگی به دامنه‎ای گسترده از مسائل، از قبیل تسهیل حمل و نقل دریایی و ارتقای کارآیی، ایمنی دریانوردی، حفاظت محیط زیست و امنیت دریایی برای خود تدوین و اجرا نمایند.

در طول این سال، بر اهمیت توسعه دریایی «مشترک» در تمامی بخش‎ها و از منظر سیاست‌ها و دیدگاه‎های عملی و کاربردی تاکید خواهیم نمود. مزایای جریان آزاد و کارآمد کالا و تجارت بسیار فراگیرتر از کشتی‎ها و بنادر است و به همگان نشان خواهیم داد که چگونه تعامل موثر میان آنها می‎تواند زندگی افراد را در سراسر جهان، خصوصا از مجرای اهداف توسعه پایدار بهبود دهد.

نقش IMO به عنوان یک قانون‌گذار جهانی در صنایع کشتیرانی می‎تواند کمک به این همگرایی باشد، چرا که مقررات همسو و یکدست می‎تواند جریان آزاد تجارت را تسهیل نماید.

اما فعالیت‎های انسان برای پایدار بودن، باید متوازن و سازگار با قابلیت اقیانوس‌ها حفظ سلامت و تنوع خود در بلندمدت باشند. در همین ارتباط، «اقتصاد دریامحور» به عنوان یک بخش بزرگ و در حال رشد صنعتی مطرح می‎شود، که در این فرایند رشد باید ایمنی، امنیت و سازگاری خود با محیط زیست را حفظ نماید. IMO باید بتواند تضمین نماید که کشتیرانی همچنان به اقتصاد جهانی کمک می‎کند، بدون این که توازن ظریف آن را بر هم بزند.

در نهایت، کشتیرانی کارآمدتر با همکاری بخش بندری تحت حمایت دولت‌ها می‎توانند حرکت به سوی ثبات جهانی و توسعه پایدار را به سود تمامی ساکنان این کره خاکی سرعت ببخشند.

در این سال، با شعار «IMO: پیونددهنده کشتی‎ها، بنادر و مردم» می‎خواهیم مشارکت قوی در نیل به این اهداف داشته باشیم و امیدوارم شما نیز در سایه این شعار روز جهانی دریانوردی 2017، یا فعالیت و ابتکارات خود، به ما بپیوندید.

گفتنی است؛ مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی امروز با حضور امیر دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش، محمد راستاد مدیرعامل جدید سازمان بنادر و دریانوردی، سیروس کیان‎ارثی مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران، محمد سعیدی مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، پروین فرشچی معاون محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و مقامات کشوری و لشکری و مدیران بندری و دریایی در حال برگزاری است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: