آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۱۲۴۲۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۶
ختم ماجرای یک انتخابات ؛
پس از کش‌وقوس‌های یک ساله، بالاخره با تایید کمیسیون انجمن‎های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نتایج انتخابات سال گذشته انجمن مهندسی دریایی ایران تایید شد.
رئیس منتخب هیات‌مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران گفت: بالاخره پس از 13 ماه، کمیسیون انجمن‎های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر اساس آرای ماخوذه در انتخابات سال گذشته انجمن مهندسی دریایی، دکتر محمدجواد کتابداری، دکتر محمد سیف، دکتر محمد راعی، دکتر سعید مظاهری و دکتر عطاءالله قره‌چاهی، دکتر بهمن حروفی ابراهیمی و مهندس حسین ابراهیم فاضل را به عنوان اعضای هیات مدیره، مهندس مهدی اعتصام و مهندس علی شریفی قزوینی را به عنوان اعضای علی‎البدل تایید کرد.

به گزارش خبرنگار مارین تایمز، 26 مرداد ماه سال گذشته بود که انتخابات هیات مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران در مجمع عمومی این انجمن برگزار شد که بر اساس آن اعضای جدیدی به این انجمن راه یافتند، به صورتی که مهندس فاضل، مهندس حروفی، مهندس اعتصام، دکتر کتابداری، مهندس شریفی، دکتر محمدسعید سیف و دکتر راعی به عنوان اعضای اصلی دکتر مظاهری و آقای فیض چکاب به عنوان اعضای علیالبدل و مهندس محمودی به عنوان بازرس و مهندس مسعودزاده به عنوان بازرس علیالبدل انجمن مهندسی دریایی ایران انتخاب شدند. بدین صورت اعضای مختلف انجمن مهندسی دریایی ایران در دو جبهه و یا دو سوی زمین این انتخابات قرار گرفتند و عده‎ای این انتخابات را قانونی دانستند و افراد منتخب را لایق تکیه زدن بر کرسی‎های انجمن و عده‎ای دیگر در روند اجرای انتخابات شک و شبهه احساس می‎کردند و بر آن بودند تا این انتخابات را ملغی کرده و با تایید وزارت علوم و برگزاری مجمعی دوباره انتخابات از نو برگزار شود.

این اتفاقات در حالی رخ داد که اننتخابات برگزار شده بود و نتایج آن نیز به تایید رئیس مجمع انجمن مهندسی دریایی ایران رسید و حتی در جلسه دیگری رئیس و اعضای هیات مدیره مشخص شدند. اما هیات‌مدیره سابق با باطل خواندن انتخابات، از تمکین رای اعضای انجمن مهندسی سر باز زدند و راه ورود اعضای جدید را به هیات مدیره این انجمن بستند تا اینکه بالاخره سوم خرداد ماه امسال، پس از گذشت حدود 10 ماه از این ماجرا، دبیر کمیسیون انجمن‌های وزارت علوم در نامه‌ای اعلام کرد که نتایج تصمیمات متخذه در جلسه مجمع عمومی اخیر آن انجمن مورد پذیرش بوده و پس از طی نمودن سایر تشریفات و مراحل اداری مورد تایید این کمیسیون قرار خواهد گرفت. به عبارت دیگر هیات مدیره منتخب باید در انجمن مستقر شود و هیات مدیره قدیم وجاهت قانونی ندارند.

گفتنی است با وجود ارسال این نامه به اعضای سابق هیات مدیره انجمن مهندسی دریایی، این اعضاء همچنان بر نظر خود مصر بوده و انجمن را ترک نکردند تا اینکه 30 خرداد ماه امسال بازرس سابق انجمن مهندسی دریایی با انتشار نامهای به اعضای انجمن از آنها خواست تا مبانی آغاز به کار اعضای جدید هیات مدیره را فراهم کنند و به کار غیرقانونی خود پایان دهند.

با این حال؛ باز هم هیات مدیره جدید مجال راه یافتن به دفتر انجمن را نیافت به همین دلیل کمیسیون انجمن‌های‌ علمی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری با تشکیل جلسه در تاریخ یازدهم مرداد ماه نتایج انتخابات انجمن مهندسی را بررسی کرده و اعلام کردند که "اعضای کمیسیون به اتفاق آراء، نتیجه ارائه شده در گزارش ناظر وازرت علوم، تحقیقات و فناوری را از انتخابات مورخ 26 مرداد ماه سال 95 آن انجمن و آرای ماخوذه در آن تایید نمود. لیکن در راستای سیاست‎های کمیسیون جهت افزایش تعداد اعضای هیات علمی در هیات مدیره مقرر شد 5 نفر هیات علمی دارای بیشترین آراء به همراه دو عضو غیر هیات علمی که بیشترین آرا را داشته‎اند به عنوان اعضای علی‌البدل هیات مدیره و بازرسان انجمن مهندسی دریایی انتخاب کردند. همچنین نتیجه انتخابات در مورد اعضای علی‌البدل هیات مدیره و بازرسان نیز مطابق آرای کسب شده در جلسه مجمع عمومی مورد تصویب و تایید قرار گرفت.

حسین ابراهیم فاضل در گفت وگو با خبرنگار مارین تایمز تصریح کرد: معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با آگاهی از ممانعت و مخالفتی که در انتقال مسوولیت هیات مدیره انجمن مهندسی دریایی با وجود گذشت 13 ماه، ترجیح دادند جلسه کمیسیون انجمن علمی این وزارتخانه تشکیل شود و در آن این موضوع بررسی و ختم شود.

وی با بیان اینکه اعضای این کمیسیون به اتفاق آرا نتایج انتخابات را تایید کردند، گفت: فقط اعلام شد که 5 نفر از اعضای هیات مدیره انجمن های علمی باید هیات علمی باشند بدین صورت ؛ 5 نفر عضو هیات علمی دارای بیشترین آراء به شرح دکتر محمدجواد کتابداری با 60 رأی، دکتر محمد سیف با 56 رأی، دکتر محمد راعی با 51 رأی، دکتر سعید مظاهری با 45 رأی و دکتر عطاءالله قره‌چاهی با 49 رأی به همراه دو عضو غیر هیات علمی به نام‎های دکتر بهمن حروفی ابراهیمی با 67 رأی و مهندس حسین ابراهیم فاضل با 67 رأی به عنوان عضو هیات مدیره انجمن مهندسی دریایی به تایید کمیسیون انجمن‎های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسید.

فاضل تاکید کرد: همچنین در خصوص اعضای علی‏‌البدل هیات مدیره انجمن نامبرده، 2 عضو به نام‌های مهندس مهدی اعتصام با 61 رأی و مهندس علی شریفی قزوینی با 58 رأی که بیشترین آراء پس از 7 نفر منتخب فوق را کسب کرده‌اند به عنوان اعضای علی‎البدل تایید شدند.

به گفته رئیس منتخب هیات مدیره انجمن مهندسی دریایی ایران؛ محمدساعد محمودی با 53 رأی و دکتر پیمان مسعودزاده با 41 رأی با بیشترین آرای ماخوذه در انتخابات به عنوان بازرسان این انجمن مورد تایید قرار گرفتند.

وی یادآور شد: اما متاسفانه با توجه به ابلاغ تاییدیه کمیسیون انجمن های علمی و اسامی هیات مدیره اما متاسفانه هنوز بعضی از اعضای هیات مدیره سابق حاضر به تحویل دهی انجمن به هیات مدیره منتخب نیستند و کارمندانی از این انجمن نیز که کلیدداران محسوب می‌شوند نیز به تبعیت از آنها حاضر به انتقال دفتر نشده‎اند.

فاضل گفت: اکنون نیز ما اقداماتی در پیش گرفته‎ایم تا بتوانیم این عزیزان را متقاعد کنیم تا با تاخیر تحویل انجمن آسیب بیشتری بر پیکره جامعه دریایی وارد نکنند.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر باز هم مخالفان حاضر به انتقال مسوولیت نشدند آیا برنامه‎ای برای مقابله با آنها وجود دارد، خاطرنشان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرده است که برای این کار ابزار قانونی در دست دارد و می‎تواند از آنها استفاده کند علاوه بر آن در راه‌‌های قضایی همیشه باز است این در حالی است که ما هیچ گونه علاقه‎ای به استعانت به راه قضایی نداریم و امیدواریم که قبل از این اتفاقات، ماجرا ختم به خیر شود.

وی افزود: هیات مدیره جدید انجمن همان سال گذشته نیز به هماره پیشکسوتان دریایی به دیدار هیات مدیره سابق رفت و به آنها اعلام کرد که اگر با حضور شخصی از اعضای منتخب مخالف هستند اعلام کنند و آن شخص با خواست خود از هیات مدیره کناره گیری می‎کند اما آنها نه با حضور عضو جدیدی مخالفت کردند و نه دفتر را تحویل دادند.

فاضل تاکید کرد: اکنون نیز به اعضای هیات مدیره سابق انجمن توصیه میکنم که به قانون، رأی و خواسته جامعه دریای کشور احترام بگذارند و انجمن را تحویل دهند زیرا این کار آنها به جز ضرر و زیان و از بین رفتن جایگاه علمی انجمن دستاورد دیگری نخواهد داشت.

پس از رأی‎گیری در مجمع، حذف افراد منطقی، اصولی و قانونی نیست

گفتنی است؛ کمیسیون انجمن‎های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ذکر کرده است که از نظر این کمیسیون، اقدام جهت ارزیابی صلاحیت افراد خصوصا کسانی که کاندید بوده‌اند و به هر دلیلی شرایط کاندید شدن یا رای دادن را نداشته‎اند می‎بایستی قبل از انجام رأی‌گیری در مجمع و اعلام نتایج رأی‌گیری صورت می‎گرفته و مسوولیت آن نیز با هیات مدیره سابق بوده و لذا حذف این گونه افراد پس از کسب آراء و اعلام نتایج رأی‌گیری و پس از توفیق آنان در کسب آرای حداکثر در انتخابات، قانونی، منطقی، اصولی، رایج، مقبول و جایز و اصولا عرف مجامع علمی نیست.

بدین ترتیب دکتر غلامحسین لیاقت، دبیر کمیسیون انجمن‌های علمی ایران در نامه‎ای از دکتر محمد سیف، رئیس هیات مدیره سابق انجمن علمی مهندسی دریایی ایران درخواست کرده است که دستورات لازم را به هیات مدیره منتخب به هیات مدیره سابق برای انتقال مسوولیت به منتخبان انجمن مبذول و سریعا جهت هماهنگی های مورد نیاز اقدام کنند.مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۱
وحید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۶۰۶۲۷۱۰۱۰۵۰
0
0
بالاخره پس از یک سال نتایج انتخابات روشن شد.
حال باید دید نقل و انتقال اعضای جدید و تحویل انجمن به ایشان چند سال به درازا خواهد انجامید.
یک سوال: اعضای پیشین در انجمن چه مزایایی داشتند که به راحتی حاضر به ترک این انجمن نمی شوند!!!!؟
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: