کد خبر: ۱۲۳۶۲
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
دبیر اتحادیه صادرکنندگان آبزیان:
دبیر اتحادیه صادرکنندگان آبزیان با اشاره به تجارت 54 هزار و 100 تنی آبزیان در 4 ماهه امسال خبر داد.

دبیر اتحادیه صادرکنندگان آبزیان با اشاره به تجارت 54 هزار و 100 تنی آبزیان در 4 ماهه امسال خبر داد و با اشاره به افزایش آهسته و پیوسته صادرات به روسیه، گفت: واردات آبزی غیرمصرفی و غیرضروری در کشور نداریم.

علیاکبر خدایی  در گفت و گو با خبرنگار مارین‌تایمز درباره تجارت 4 ماهه آبزیان در ایران گفت: در 4 ماهه آغازین امسال 32 هزار و 800 تن آبزی از کشور به ارزش 100 میلیون دلار به کشورهای هدف، صادر شده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته که صادرات 24 تن به ارزش 63 میلیون دلار بوده است از لحاظ وزنی 36 درصد و از لحاظ ارزشی 61 درصد افزایش داشته است.

وی اظهار کرد: سهم میگو از میزان صادرات آبزیان در این مدت زمان 1240 تن و سهم قزل‌آلا 1200 تن بوده است. همچنین2400 تن ماهی تون، 2500 تن ماهی غیرماکول و 2500 تن خوراک آبزیان بوده است. میزان باقیمانده نیز ماهیان گرمابی، ماهیان تزئینی و ماهیان سردابی بوده است.

وی با اشاره به واردات 21 هزار و 300 تنی آبزیان به ارزش 47 میلیون دلار در 4 ماهه امسال خاطرنشان کرد: این میزان واردات نسبت به 4 ماهه نخست سال گذشته از لحاظ وزنی 18 درصد و از لحاظ ارزشی 29 درصد کاهش داشته است زیرا در آن زمان 26 هزار تن آبزی به ارزش 67 میلیون دلار وارد کشور شده است.

خدایی در ادامه درباره انواع آبزیان وارد شده یادآور شد:تون ماهیان با اختصاص 11500 تن سهم واردات به خود بیشترین سهم را در بین آبزیان وارداتی داشتند، همچنین سهم انواع ماهیان تجاری، سالمون و تیلاپیا از واردات 6800 تن و خوراک آبزیان 2800 تن بوده است.

وی با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون بازار جدید صادراتی که در گذشته مشتری آبزیان ایران نبوده‌اند،نداشتیم؛ گفت:صادرات ما به هنگ‌کنگ دوباره از سر گرفته شد این در حالی است که صادرات آبزیان ایران به سریلانکا با افزایش روبه رو شده است.

صادرات آبزیان به اروپا 2 برابر شد

دبیراتحادیه صادرکنندگان آبزیان درباره بازارهای اروپایی بیان کرد: ما در گذشته به اروپا هم صادرات داشتیم اما در وزن اندک که خوشبختانه با اجرای برجام صادراتمان به کشورهای اروپایی افزایش یافت به صورتی که این صادرات در سال 94 حدود 500 تن بوده که در سال گذشته بالغ بر هزار تن شده است که از افزایش بیش از 50 درصدی حکایت می‎کند.

پرورش و صید داخلی ماهیان به تنهایی جوابگوی نیاز مردم نیست

وی درباره واردات آبزیان غیرمصرفی و یا آبزیانی که در داخل تولید و تکثیر می‎شوند، گفت: به هیچ عنوان چنین موضوعی صحت ندارد به این معنی که ممکن نیست یک نوع آبزی در داخل کشور تولید و تکثیر شود و همان نوع آبزی از خارج کشور هم وارد شود مگر این که میزان تولید آن به مصرف داخلی نرسد زیرا تعرفه واردات آبزیانی که در کشور تولید می‎شود به اندازه‎ای بالا است که برای واردکنندگان صرفه ندارد.

خدایی اظهار کرد: مثلا ما صید تون ماهیان را در کشور داریم اما از آنجایی که نیاز کارخانجات تن‌سازی داخل را تامین نمی‎کنند ما مجبور هستیم ظرفیت خالی این کارخانجات را از محل واردات پر کنیم، بنابراین این نوع واردات نه تنها مازاد، غیرمصرفی و غیرضروری نیست بلکه واردات هدفمند و اشتغالزا است که حتی به شکل کنسرو ماهی نیز می‎تواند با ارزش افزوده بیشتر به خارج کشور صادر شود.

وی با بیان اینکه سرانه مصرف ماهی در ایران 10 کیلوگرم و در جهان 20 کیلوگرم است، گفت: تولید و صید داخلی ماهیان جوابگوی نیاز مردم نیست بنابراین باید واردات داشته باشیم؛ از طرف دیگر سرانه مصرف باید بهبود یابد و به سطح جهانی نزدیک شود برای این کار نیز باید تولید ما افزایش یابد این در حالی است که در برخی از گونه‎های ماهی‎ها ما نمی‎توانیم تولید داشته باشیم مثلا تولید و تکثیر ماهی تیلاپیا در داخل با مشکلات متعددی روبه‌رو است تا جایی‌که بالاخره پس از چندین سال فقط یک مزرعه آنهم در بافق به پرورش این ماهی همت گمارد.

واردات ماهی برای جبران کمبود مصرف است

دبیر اتحادیه صادرکنندگان آبزیان با تاکید بر اینکه واردات ماهی غیرضروری و غیرمصرفی نداریم، آنچه وارد می‌شود جبران بخشی از کمبود صرف است، گفت: تعدادی از پرورش‌دهندگان ماهی قزل‌آلا و ماهی کپور معتقدند که اگر ماهی وارد نشود می‌توانند محصول خود را گران‌تر در بازار عرضه کنند این در حالی است که ما نمی‌توانیم حق انتخاب را از مشتری بگیریم و بازار را به صورت انحصاری در اختیار تعدادی از پرورش‌دهندگان ماهی‌های خاص بگذاریم تا بتوانند بهره بالایی برند.

وی افزود: اگر اجازه واردات به ماهی‎های دیگر ندهیم تولید و پرورش ماهی در کشور غیررقابتی می‌شود و از لحاظ کیفی در سطح پایین‌تری قرار می‌گیرد، در حالی‌که اگر واردات در کنار پرورش داخلی باشد هم مصرف‌کننده حق انتخاب خواهد داشت و هم تولیدات داخلی رقابتی خواهد شد.

خدایی اظهار کرد: البته اتحادیه صادرکنندگان آبزیان به واردات آزاد و بی‌قید و شرط اصراری ندارد بلکه معتقد است که واردات باید هدایت‌شده، هدفمند و کنترل شده باشد.

به گفته خدایی، درصدی از جمعیت ما توان مالی برای خرید ماهی سفید و یا حتی ماهی قزل‌آلا را ندارند بنابراین می‎توانند از ماهی وارداتی تیلاپیا که ارزان‌تر است استفاده کنند و یا در نقطه مقابل آنها، تعدادی از افراد هم هستند که از توان مالی بالاتری نسبت به دیگران برخوردار هستند بنابراین می‌توانند ماهی گران‌تری مانند سالمون را خریداری و مصرف کنند بدین صورت است که واردات توجیه پذیر و حق انتخاب مصرف کننده رعایت می‎شود.

وی درباره مشکلات صادراتی آبزیان گفت: تولیدات آبزی در ایران به جز میگو، صادرات‌محور و قابل رقابت در بازارهای بین‌المللی نیستند، مثلا ماهیان قزل‌آلایی که در ایران تولید می‎شوند مورد پسند روس‌ها نیستند، زیرا آنها به ماهیان درشت‌تر علاقه‌مندند و ما باید بتوانیم کیفیت ماهیان پرورشی را بالاتر بریم تا آسان تر در بازارهای صادراتی وارد شویم و در آنجا ماندگار شویم.

دبیر اتحادیه صادرکنندگان آبزیان یادآور شد: البته صادکنندگان آبزیان نیز همانند دیگر صادرکنندگان ایرانی با مشکلاتی از جنس مشکلات مالی، نقدینگی، مبادلات بانکی، کمبود کانتینر یخچالی و در نهایت حمایت ضعیف دولت از صادرات دست و پنجه نرم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه پرورش‌دهندگان آبزیان کشور در مسیر بهبود تولید گام بر‌می‌دارند و کم‎کم خود را با بازار جهانی وفق می‌دهند، خاطرنشان کرد: آنها باید بتوانند کیفیت محصول خود را افزایش دهند و محصولی کیفی‌تر با سایز مناسب تولید کنند.

افزایش آهسته و پیوسته صادرات آبزی به روسیه

خدایی درباره صادرات ماهی به بازار روسیه گفت: صادرات آبزیان ایران به روسیه آهسته و پیوسته و با شیب ملایم افزایشی انجام می‌شود، به صورتی که در سال 93 حدود 9 تن آبزی، در سال 94 حدود 150 تن آبزی و در سال 95 بالغ بر 217 تن آبزی به این کشور صادر شده است.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: