آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۱۲۲۵۸
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
یک استادیار دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه خلیج فارس بوشهر مشکلات آموزش و ارائه رشته زیست فناوری دریا را تشریح کرد.

استادیار گروه زیست فناوری دریا دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه خلیج فارس بوشهر یکی از مشکلات  اساسی رشته زیست فناوری دریا (بیوتکنولوژی) را همچون دیگر رشته‌ها ارتباط  ضعیف بین صنعت و دانشگاه در خصوص این رشته اعلام کرد و گفت: متاسفانه این ارتباط در کشور ما به حلقه‎ای مفقوده تبدیل شده است که تاکنون با هر تلاشی نتوانسته‎ایم این حلقه مفقوده و یا خلاء را جبران کنیم.

دکتر ماندانا زارعی در گفت و گو با خبرنگار مارین‌تایمز  ادامه داد: اگر اراده یک شرکت خصوصی بر کار روی جلبک دریایی منطبق شود بهترین حالت این است که این شرکت در کنار دریا و ساحل فعال باشد این در حالی است که یا نوار ساحلی ما در اختیار بخش خصوصی نیست و یا اجازه کار به بخش خصوصی به ویژه آموزشی در این زمینه داده نمی‎شود.

وی  با بیان اینکه سواحل ما در اختیار دولت است گفت: اگر یک شرکت از بدنه بخش خصوصی بخواهد در این مناطق اقداماتی انجام دهد با سازمان های  تصمیم‎گیر متعددی مواجه خواهدشد که در نهایت باعث انصراف بخش خصوصی می‎شود.

زارعی خاطرنشان کرد: این در حالی است که پروژه های تحقیقاتی ما در دانشگاه به دریا وابسته است و از آنجایی که دریا یک متولی مشخصی در کشور ندارد، اگر بخش خصوصی به کار در حوزه زیست فناوری دریا علاقه‎مند باشد نمی‎داند با چه نهادی روبه‎رو است به همین دلیل شرکت‎های خصوصی وارد این حوزه نمی‎شوند.

وی یادآور شد: در حوزه شیلات و آبزی‌پروری به دلیل حمایت‎های تمام قد دولت از این صنعت، به دستاوردهای بسیار خوبی رسیده‎ایم زیرا به واسطه وجود متولی مشخص، دولت زمین و تسهیلات خوبی را در اختیار فعالان این بخش قرار داده  و همین موضوع موجب شده است اکنون شاهد پیشرفت خوبی در حوزه شیلات و آبزی پروری باشیم اما متاسفانه چنین  اقدامی در حوزه زیست فناوری دریا نشده است.

استادیار گروه زیست فناوری دریا دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه خلیج فارس بوشهر تصریح کرد: این در حالی است که در ایران مثلا روی جلبک‌ها کار کم شده است و جای کار بسیاری وجود دارد اما متاسفانه دولت از این حوزه حمایت نمی‎کند همچنین این بخش از صنعت برای بخش خصوصی نیز ریسک بالایی دارد.

زارعی با بیان اینکه علاوه بر مواردی که به عنوان مشکلات رشته بیوتکنولوژی دریا گفته شد، نداشتن تجهیزات آزمایشگاهی و شناور تحقیقاتی نیز یکی دیگر از مشلات ما است، گفت: ما برای نمونه برداری از دریا نیاز به شناور تحقیقاتی داریم اما متاسفانه نه تنها این شناور را در اختیار نداریم بلکه شناورهای تحقیقاتی شیلات نیز نمی‎توانند به راحتی در این زمینه اقدام کنند زیرا نمونه برداری و نگهداری از نمونه‎ها  سخت و هزینه بر است.

وی گفت:بنابراین خواسته ما از دولت این است که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، نگاه ویژه به دریا داشته باشند و تسهیلات لازم را برای فعالان صنایع دریایی به خصوص برای تحقیقات بیوتکنولوژی دریا در نظر گیرند تا بتوانیم این رشته را در کشور توسعه دهیم و از مزایای آن برخوردار شویم.

از لحاظ آکادمیک مشکلی نداریم

استادیار گروه زیست فناوری دریا دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه خلیج فارس بوشهر با اشاره به اینکه در بخش دانشگاهی بیوتکنولوژی دریایی از لحاظ علمی وضعیت مناسب و خوبی داریم، گفت: از لحاظ آکادمیک و مقام علمی کشور مشکلی نداریم اما مهم این است که دستاوردهای علمی و یافته‎های آکادمیک به بخش صنعت راه‎نیافته و به تولید منجر نشده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران تا کنون توانسته است از طریق زیست فناوری دریایی به محصولات مختلف از جلبک‎ها، اسفنج‏ها و ... دست یابد، افزود: تاکنون محصولاتی در حوزه مواد غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی تولید شده اما متاسفانه در سطح آزمایشگاهی و اولیه مانده است و هنوز نتوانسته‎ایم آنها را وارد پروسه صنعتی و تولید انبوه کنیم.

زارعی با اشاره به اینکه برای تولید انبوه این محصولات به حمایت‎های دولت نیازمندیم، خاطرنشان کرد: باید بتوانیم دانشگاه و صنعت را به یکدیگر گره بزنیم و با پیوند این دو بخش مهم در کشور به تولید انبوه این محصولات برسیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بخش دانشگاهی کشور می‎تواند در این زمینه سرمایه‌گذاری کند، اظهار کرد: محققان، دانشمندان و اساتید این رشته به تولید این محصولات نیز علاقه‌مند هستند اما این را باید بدانیم که فردی که فعالیت آکادمیک و تولید علم دارد وارد حوزه صنعت نمی‎شود زیرا تولید زمان او را محدود کرده و او دیگر نمی‎تواند به پژوهش‎های علمی خود بپردازد و از آنجایی که استادان و دانشمندان ما با تولید علم و مقاله سنجیده می‎شوند ترجیح می‌دهند وارد حوزه صنعت نشوند و به کار خود ادامه دهند.

استادیار گروه زیست فناوری دریا دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه خلیج فارس بوشهر افزود:به همین دلیل دولت باید از این پروژه‎ها حمایت کند تا با ورود بخش خصوصی به تولید این گونه محصولات، رابطه دانشگاه و صنعت نیز  افزلیش یاید.

وی تصریح کرد: این در حالی است که تا کنون تنها حمایتی که از جانب دولت شامل حال بیوتکنولوزی دریایی شده، از طریق ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوده است، به گونه‎ای که در سال گذشته قراردادی بین دو طرف منعقد شد که روی جلبک‎های دریایی میکروسکوپی و مایکروسکوپی تحقیقات انجام دهیم که امیدواریم به نتیجه مطلوبی دست یابد.

دانش‎آموخته بیکار نداریم

استادیار گروه زیست فناوری دریا دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه خلیج فارس بوشهر در ادامه درباره بازار کار دانش‎آموختگان این رشته اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون دانش‌آموختگان ما در این رشته پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد بیکار نبوده‎اند به‌صورتی که یا بورسیه دانشگاه‎های خارجی برای مقطع دکتری شده‎اند و یا جذب بازار کار شده‌اند.

به گفته زارعی، دانش‎آموختگان رشته بیوتکنولوژی دریا در موارد بسیاری جذب شرکت‎های دارویی، دانشگاه پیام‎نور و دانشگاه آزاد شده‎اند.

وی گفت: در سال‎های نخست راه‎اندازی این رشته در دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه خلیج فارس بوشهر سالانه 5 نفر پذیرفته می‎شدند اما اکنون این تعداد به 12 نفر نیز افزایش یافته است.

زارعی با بیان اینکه رشته بیوتکنولوژی دریا فقط در 3 یا 4 دانشگاه برگزار می شود، یادآور شد: دانشگاه خلیج فارس بوشهر از سال 90 در رشته بیوتکنولوژی دریا یا همان زیست فناوری دریا فقط در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‎پذیرد که امیدواریم دانشگاه‎های بیشتری به راه‎اندازی و برگزاری این رشته مبادرت کنند.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: