کد خبر: ۱۲۲۳۵
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵
برای اینکه "محیط زیست" در ایران "محیط ایست" نشود لازم است تا همه دستگاه‎ها برای تشکیل شورای عالی با محیط زیست همکاری کنند.

ریاست سازمان حفاظت محیط زیست یکی از مهره‎هایی بود که در نخستین گام در دولت دوازدهم با تغییر روبه‎رو شد. سکان کشتی محیط زیست که در دولت یازدهم در دستان معصومه ابتکار بود اکنون با حکم رئیس دولت دوازدهم به دست عیسی کلانتری سپرده شده است. او که یکی از معتمدان در دولت هاشمی رفسنجانی بود و بر کرسی وزارت کشاورزی در هر دو دولت‎ وی تکیه زده بود، با ادغام این وزراتخانه با وزارت جهاد از این سمت کناره‎گیری کرد و عطای وزارت را به لقایش بخشید. کلانتری که بعد از آن فعالیت خود را در خانه کشاورز ادامه داده بود با تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال 92 به ریاست این ستاد برگزیده شد.

با گذشت چند سال از تشکیل این ستاد و طرحی که برای احیای این دریاچه تدوین کرده شده بود، سخنان و نگاه انتقادی خود را آغاز کرد و اکنون توانست با حکم رئیس دولت دوازدهم عنوان ریاست سازمان حفاظت محیط زیست را به رزومه خود اضافه کند.

این حکم روحانی هم برای موافقان و هم برای مخالفان ابقای معصومه ابتکار پیش‎بینی نشده بود اما آنچه از همه در این برهه زمانی مهم‎تر است این است که آیا عیسی کلانتری می‌تواند برای محیط زیست کشور دم مسیحایی داشته باشد یا خیر؟ آیا او می‎تواند از تجارب خود در وزارت کشاورزی که منتقدان زیادی نیز دارد برای بهبود وضعیت محیط زیست کشور به خصوص وضعیت دریاچه ارومیه و تالاب‎های ساحلی در شمال و جنوب کشور استفاده کند یا خیر؟

به جای ناله، چاره کنیم

یکی از کارشناسان محیط زیست کشور در ارتباط با انتصاب کلانتری در سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه لازم است مرثیه‌خوانی و یا مدیحه سرایی برای مدیر سابق و فعلی را کنار بگذاریم، به خبرنگار مارین تایمز گفت: دیگر نباید برای محیط زیست ناله کنیم حداقل باید بتوانیم با این تغییر چاره‎ای بیندیشیم و در حفظ محیط زیست کشورمان بکوشیم.

قدوسی درباره کلانتری و پیشینه وی اظهار کرد: وی کسی است که 12 سال سابقه فعالیت در بدنه دولت و وزارت کشاورزی را در کارنامه خود دارد و با منابع طبیعی کشور بیگانه نیست، استراتژی نظام را به خوبی می‎داند و با وضعیت اقتصادی کشور آشناست به همین دلیل می‎تواند انتخاب خوبی برای این سمت باشد.

وی تصریح کرد: عده‎ای که بر طبل مخالفت با کلانتری می‎کوبند توجه داشته باشند که  وی در آن زمان وزیر کشاورزی بود و باید برای مسائل کشاورزی به دولت و ملت پاسخ می‎داد، همچنین کشور تا زمانی درگیر جنگ و بعد از آن هم درگیر سازندگی بعد از جنگ بود بنابراین باید در حوزه کشاورزی نیز به دنبال گسترش کشت می‎رفت این در حالی است که ما در ایران زمین داشتیم اما آب نداشتیم به همین دلیل برای مهار و تامین آب بایستی سدسازی صورت می‎گرفت.

قدوسی با اشاره به اینکه بر اساس همان سدسازی‎ها امروزه ایران یکی از کشورهای برجسته در حوزه سدسازی است، گفت: سدها که ساخته شدند و آب که مهار شد کشاورزی رونق گرفت اما مشکل اساسی آنجا بود که کسی نپرسید حقابه محیط زیست چه می‎شود و همین شد که سدسازی اثرات سوئی در محیط زیست داشت که نمونه بارز آن دریاچه ارومیه و از بین رفتن تنوع محیط زیستی بود البته هامون و پریشان و چندین دریاچه دیگر که کاملا خشک شد.

محیط زیست دچار عدم تصمیم‌سازی است نه تصمیم‌گیری!

وی گفت: ما نباید به دنبال افرادی که در صدر امور نشسته‌اند مانند کلانتری، ابتکار و ... برویم زیرا آنها تصمیم‎گیر هستند بلکه ما باید به دنبال تصمیم‌سازها برویم زیرا آنها هستند که تصمیمات مختلفی اتخاذ می‎کنند و آنرا به مدیر ارائه می‎دهند تا یکی از آنها را انتخاب کند بنابراین اگر اشتباهی در تصمیم سدسازی و گسترش کشاورزی صورت گرفته است نشان از خلاء کارشناسان و تصمیم‎سازان دارد.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه مدیر نباید همه چیز را بررسی کند و کنکاش داشته باشد بلکه کارشناس باید این کار را انجام دهد و مدیر آنرا تایید کند، تاکید کرد: ماهیت مشکل محیط زیست نداشتن کارشناس ماهر و خبره است زیرا دانشگاه ما در تربیت متخصص و کارشناس محیط زیست ضعیف است.

وی افزود: در حال حاضر رهبر معظم انقلاب اسلامی استراتژی کشور را در حوزه محیط زیست در 8 ماه اعلام کرده‎اند اما تا زمانی که بخواهیم با این بدنه کارشناسی پیش برویم به هیچ کدام از این 8 ماه نمی‎رسیم بنابراین مدیریت جدید باید دانشگاه را ملزم کند که من این تعداد کارشناس در محیط زیست با این سرفصل دروس نیاز دارم.

به گفته این کارشناس محیط زیست، کلانتری باید وزارت علوم را ملزم به تعریف سرفصل‎های جدید درسی در رشته‌های محیط زیست کند تا بتواند از فارغ‌التحصیلان آن در بدنه کارشناسی استفاده کند.

قدوسی خاطرنشان کرد: اکنون برای ما مهم نیست که ابتکار در راس محیط زیست قرار دارد یا کلانتری بلکه برای ما مهم است که نگاه اصولی و علمی مبتنی بر تحقیقات در این سازمان حاکم شود زیرا اکنون همین نگاه را کم داریم این در حالی است که ما فقط و فقط به صورت کورکورانه از اقدامات کشورهای دیگر تقلید می‎کنیم.

وی بیان کرد: آقای کلانتری باید به تحقیقات محیط زیست بپردازد و از دل این تحقیقات دریابد که چرا تالاب‎ها خشک می‎شود. ایشان باید از مقالات دانشجویان که منبع بسیار ارزشمندی است استفاده کند و دلایل را بیرون کشد.

قدوسی با اشاره به اینکه حقابه تالاب‎ها باید وزارت نیرو سپرده شود، تاکید کرد: با شهامتی که از آقای کلانتری به یاد داریم بر وی واجب است که در دید و بینش کارشناسی محیط زیست تغییر ایجاد کند و از کارشناسان، صاحب‎نظران و حتی بازنشستگان خبره در بدنه کارشناسی این سازمان استفاده کند زیرا تا زمانی که ساختار سازمان محیط زیست این‎گونه است، به بهبود وضعیت کشور امیدی نیست.

ضرورت تشکیل شورای عالی محیط زیست

وی افزود: لازم است تا از خبرگان و مدیرانی که در این حوزه مو سپید کرده‎اند، دعوت به عمل آید و با تشکیل یک شورای عالی محیط زیست برنامه‎هایی خوبی تدوین شود و بتوانند برای طرح‎های ضروری از دولت بودجه درخواست کنند در غیر این صورت 4 سال دولت دوازدهم هم خواهد گذشت و وضعیت محیط زیست روی خوش به خود نخواهد دید.

به هوش باشیم تا محیط زیست "محیط ایست" نشود

وی گفت: بنابراین برای اینکه "محیط زیست" در ایران "محیط ایست" نشود لازم است تا همه دستگاه‎ها برای تشکیل شورای عالی با محیط زیست همکاری کنند. البته شخصی مثل عیسی کلانتری که شجاعت تصمیمات بزرگ را دارد می‎تواند چنین کاری را به سرعت انجام دهد و در راستای بهبود محیط زیست گام بردارد.

قدوسی با تاکید بر اینکه بیایید عیسی دم شویم و در کالبد بی‎جان محیط زیست بدمیم، گفت: ما انتظار داریم محیط زیست در این دولت تلاش کند و سنگ بنای خوبی بگذارد که بعد از آن آیندگان روی آن کاخ بسازند نه اینکه با خشت، بنایی را سرپا کند و بعد از آن دیگری بیاید و آنرا ویران کند.

کلانتری به مشکلات دریاچه ارومیه اشراف دارد

در ادامه این بحث، محمد درویش یکی از فعالان محیط زیستی کشور درباره انتصاب کلانتری در سازمان حفاظت محیط زیست و تاثیر آن بر روند احیای دریاچه ارومیه به خبرنگار مارین تایمز گفت: با توجه به اینکه کلانتری 4 سال مسوول ستاد احیای دریاچه ارومیه بوده و به همه مشکلات و زیر و بم‎های این دریاچه اشراف دارد و همچنین این که سازمان مربوط به این موضوع سازمان حفاظت محیط زیست است، بنابراین بدون شک ایشان می‎تواند وضعیت این دریاچه را ساماندهی کند و نظم حاکم بر آنجا را بهبود بخشد.

درویش در ادامه درباره تاثیر این انتصاب بر وضعیت تالاب‎های ساحلی، خلیج گرگان و پروژه‎های مشابه آن اظهار کرد: چگونگی عملکرد کلانتری در حوزه نوار ساحلی، تالاب‎های ساحلی و خلیج‌های مختلف می‎تواند متاثر از انتخاب معاونت دریایی باشد، بدین صورت باید منتظر بمانیم که ایشان چه شخصی را به عنوان معاونت دریایی و مدیر تالاب‎های ساحلی انتخاب می‎کند.

وی افزود: علاوه بر آن امیدواریم که ایشان بتواند بودجه سازمان حفاظت محیط زیست را افزایش دهد و دولت را قانع کند که درصد بیشتری از این بودجه را محقق کند.

درویش درباره سبقه وزارتی کلانتری در وزارت کشاورزی تاکید کرد: ایشان در این حیطه مخالفان و موافقان متعددی دارند اما آنچه برای ما فعالان محیط زیست اهمیت دارد این است که همیشه امیدوار باشیم که مسوولان همانطور که سخن می‌گویند عمل کنند بنابراین اکنون که خود ایشان می‎گویند که با "کلانتری" سابق تفاوت کرده‎اند و می‎توانند از تجربیات اندوخته سال‌ها تلاش خود در حوزه کشاورزی و آب در راستای احیای دریاچه ارومیه استفاده کنند ما نیز امیدوار باشیم که چنین اتفاقی خواهد افتاد و باور داشته باشیم که ایشان در صدد جبران هستند.

وی افزود: کلانتری که اکنون رئیس فعلی سازمان محیط زیست است چندین بار به سیاستهای آبی کشور حمله کرده و خواستار کاهش وابستگی معیشتی به منابع آب شده است.

این فعال محیط زیستی خاطرنشان کرد: بهترین اقداماتی که در دریاچه ارومیه می‎توان انجام داد کاهش و قطع وابستگی معیشتی به آب، اخذ حقابه دریاچه ارومیه از سدها، پلمپ چاه‎های غیرمجاز، نصب کنتور حجمی بر چاه‌های مجاز، اعلام شمول منطقه آزاد بر ارومیه، استحصال انرژی‎های نو و پایدار ، بازگرداندن وضعیت کشاورزی در این منطقه به میزان دهه 70 و ... است.

وی بیان کرد: در ازای آن می‎توانیم به رونق اکوتوریسم، بوم‎گردی، اکوکمپ و... در این منطقه بپردازیم.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: