کد خبر: ۱۲۲۲۵
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۵
در سال آبی جاری؛
مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر از توقف پسروی آب دریای خزر در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته خبر داد.

چهارمین نشست یکروزه هماهنگی ارگان های دریایی مرتبط تولید داده‌های پایه تراز آب دریای خزر با حضور نمایندگانی از سازمان نقشه‌برداری کشور، مرکز علوم جوی و اقیانوسی، بنادر شمالی کشور، شرکت آب منطقه‌ای و ادارات هواشناسی استان‌های شمالی کشور در منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد برگزار شد.

به گزارش مارین تایمز، در آغاز این همایش معاون طرح و توسعه بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد ضمن خیر مقدم به حاضران در همایش، به معرفی توانمندی‌ها ، قابلیت‌ها و طرح‌های توسعه‌ای این بندر پرداخت و قایق ربات خودران هیدروگرافی بندرامیرآباد را یکی از طرح‌های دانش بنیان و ماحصل همکاری متقابل سازمان بنادر و دانشگاه عنوان کرد.

حسین عظیمی با اشاره به اینکه رژیم رسوب‌گذاری دریایی خزر از غرب به شرق و به سوی بندرامیرآباد است بررسی تراز آبی در این دریا را یکی از مهمترین اهداف این جلسه بیان کرد.

مدیر مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر نیز در این جلسه با بیان اینکه ایران دومین کشور با تراکم جمعیتی بالا در میان کشورهای حاشیه دریای خزر است، گفت بر این اساس، ضرورت ثبت تراز آبی در این دریا و بررسی آن از لحاظ کاهش و افزایش را خیلی مهم ارزیابی کرد.

یوسفی کبریا با اشاره به کاهش تراز آبی دریای خزر از سال ۱۳۷۴ تاکنون ، از توقف پسرفت آب دریای خزر در سال آبی جاری نسبت به سال آبی گذشته خبر داد.

وی ضرورت شناخت نوسانات دریای خزر و بهره گیری از آن در راستای توسعه پایدار سواحل جنوبی و مدیریت یکپارچه دریای خزر در بعد ملی و منطقه ای به منظور بررسی آخرین وضعیت ایستگاه های ترازسنجی و توزیع یکنواخت آن ها و نیز ارتقاء سطح همکاری ارگان های دست اندرکار تولید داده های تراز آب دریای خزر و آخرین اقدام انجام گرفته در این بخش را از دیگراهداف برگزاری این همایش عنوان کرد.

در پایان ، مصوبات نشست های قبلی توسط کارشناسان حاضر مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر لزوم اجرایی شدن مفاد آن ها تأکید شد.


نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: