کد خبر: ۱۲۲۲۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۸
با تصویب اولیه در سازمان بین‌المللی دریانوردی انجام می‎شود؛
پروژه جدید جهانی مقابله با اثرات نامطلوب انتقال گونه‌های مهاجم آبزی از طریق کشتی‌ها، به تصویب اولیه سازمان بین‌المللی دریانوردی رسید.

پروژه جدید جهانی مقابله با اثرات نامطلوب انتقال گونه‌های مهاجم آبزی از طریق کشتی‌ها، موسوم به پروژه مشارکتی Glofouling ، به تصویب اولیه سازمان بین‌المللی دریانوردی رسید .

به گزارش مارین تایمز، این پروژه با مشارکت صندوق تسهیلات محیط زیست جهانی ( GEF )، برنامه توسعه سازمان ملل متحد ( UNDP ) و سازمان بین‌المللی دریانوردی ( IMO ) به مساله انتقال گونه‌های آبزی از طریق خزه زدگی زیستی یا تجمع ارگانیزم‌های دریایی بر روی بدنه و سازه کشتی‌ها در زیر سطح آب می‌پردازد .

براساس این گزارش ، تأثیرات بارز زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از تهاجم زیستی در محیط زیست دریایی ممکن است فعالیت‌های مرتبط با شیلات، پرورش آبزیان، زیرساخت‌های ساحلی و سایر اقدامات توسعه ای را تحت تأثیر قرار دهد و در نهایت بقا و معیشت جوامع ساحلی را با تهدید جدی رو به رو سازد .

براساس این گزارش و بنابر اعلام معاونت امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، پروژه Glofouling از شیوه موفق همکاری این سه سازمان در انجام پروژه مشارکتی Globallast پیروی خواهد کرد که با هدف ظرفیت‌سازی برای اجرای کنوانسیون مدیریت آب توازن کشتی‌ها ( BWM ) به مرحله اجرا درآمده بود . این کنوانسیون بین‌المللی در جهت مقابله با انتقال گونه‌های مهاجم آبزی از طریق آب توازن حمل شده در کشتی‌ها تلاش می‌کند .

به گزارش روابط عمومی سازمان بنادر ودریانوردی، این پروژه جدید سعی در ایجاد ظرفیت در میان کشورهای در حال توسعه برای تقلیل انتقال گونه‌های مهاجم آبزی از مجرای خزه‌زدگی بدنه کشتی‌ها خواهد داشت. « استفان میکالف » مدیر بخش محیط زیست دریایی آیمو در این خصوص اعلام کرد: « سازمان بین‌المللی دریانوردی سردمدار تلاش‌های جهانی برای مقابله با انتقال گونه‌های مهاجم آبزی توسط کشتی ها بوده است ، و مواجهه با مسئله خزه زدگی زیستی بدنه کشتی ها نیز گامی حیاتی در جهت حفاظت از تنوع زیستی دریاها به شمار می رود . پاکسازی بدنه کشتی ها به منظور کاهش تجمع گونه های آبزی همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای از صنایع کشتیرانی را به عنوان مزیتی اضافی به همراه خواهد داشت ، چرا که حرکت کشتی در نتیجه رفع خزه زدگی تسهیل خواهد شد . »

طرح اولیه پروژه Glofouling در ماه می ۲۰۱۷ توسط شورای GEF و با بودجه اجرایی 6.9 میلیون دلار به تصویب رسید و پروژه اکنون در مرحله آماده سازی و تکمیل جهت ارائه مجدد به این شورا و کسب تأیید آن پیش از آغاز فرآیند اجرا به سر می برد .

همچنین به گفته اندرو هادسن، رئیس برنامه حاکمیت آب‌ها و اقیانوس‌های UNDP ، پروژه Glofouling فرصتی بی نظیر برای کمک به مقابله با یکی از مجاری مهم باقیمانده برای انتقال گونه‌های مهاجم آبزی قلمداد می‌شود که تأثیرات نامطلوب سنگینی بر اقتصاد و زندگی مناطق گوناگون دنیا بر جای می گذارد .

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: