آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۱۲۲۲۱
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۹
امروزه LNG از نظر فرآیندی و تجهیزات به عنوان یک تکنولوژی انحصاری در دنیا محسوب می‌شود و صرفا چندین شرکت آمریکایی و اروپایی در این زمینه فعال هستند.

رییس پردیس صنایع پایین‌دستی پژوهشگاه صنعت نفت از همکاری این پژوهشگاه با کره جنوبی در زمینه انتقال دانش فنی تولید گاز مایع خبر داد.

 به گزارش مارین تایمز، دکتر اکبر زمانیان، LNG را یکی از روش‌های مطمئن صادرات گاز طبیعی دانست و افزود: برای جایگزینی سوخت خودروها و دیگر وسایل حمل و نقل به سوخت‌های پاک، از سه سوخت CNG، GTL و LNG استفاده می‌شود که کاربرد سوختLNG (گاز مایع) در حال توسعه بوده و در بخش‌های مختلفی از آن می‌توان استفاده کرد.

وی با بیان اینکه این سوخت علاوه بر آنکه یک روش مطمئن برای صادرات گاز طبیعی است، دوستدار محیط زیست نیز هست، اظهار کرد: امروزه LNG از نظر فرآیندی و تجهیزات به عنوان یک تکنولوژی انحصاری در دنیا محسوب می‌شود و صرفا چندین شرکت آمریکایی و اروپایی در این زمینه فعال هستند.

رییس پردیس صنایع پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر اینکه انحصار این فناوری باعث شد کشورهای دیگری نظیر کره و چین به دنبال توسعه دانش فنی LNG باشند، اضافه کرد: با توجه به اعمال تحریم‌ها و عدم همکاری ایران با تامین‌کنندگان تجهیزات بین‌المللی همکاری با کشورهایی چون کره جنوبی را در این زمینه آغاز کردیم.

زمانیان با تاکید بر اینکه از سه سال پیش مذاکرات پژوهشگاه صنعت نفت با شرکت ملی گاز در زمینه توسعه فناوری LNG  در داخل آغاز شده است، یادآور شد: LNG مورد استفاده در دنیا دارای سه مقیاس کوچک،mid scaleوbased loadیا همان مقیاس بزرگ است که شرکت‌های صنعتی بزرگ در دنیا عمدتا از مقیاس‌های بزرگ برای فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند.

وی به کاربرد مینی LNG  در سطح دنیا اشاره کرد و گفت: این فناوری کاربردهای بسیاری دارد که از این میان می‌توان به تبدیل منابع گازی کوچک به LNG اشاره کرد و همچنین سوخت‌های گازی که به فلر ارسال می‌شوند و تبدیل آن بهLNGو ایجاد ارزش افزوده بالا از دیگر فواید این دانش فنی است.

زمانیان ادامه داد: گازرسانی به مناطق دور دست که از طریق خط لوله امکان پذیر نیست و همچنین تولیدLNGبرای مصرف خودروها و اتوبوس‌ها از دیگر کاربردهای مینی LNG  است که بسیاری از این فعالیت‌ها با همکاری شرکت ملی گاز در حال پیگیری و انجام است.

وی دوست‌دار محیط زیست بودن را از دیگر مزایای ال ان جی عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون سوخت موجود در کشتی‌ها مازوت است که دارای گوگرد بسیار بالایی بوده و برای محیط زیست آسیب‌های جبران ناپذیری را به همراه دارد؛ از این رو تمهیداتی از سوی جوامع بین‌المللی در نظر گرفته شده است که ال ان جی جایگزین سوخت‌ مازوت شود.

زمانیان، به همکاری ایران و کره در زمینه   LNG نیز اشاره کرد و گفت: کره جنوبی به دنبال توسعه دانش فنیLNGاست؛ چراکه منابع گازی کافی ندارند و علاقه‌مند برای همکاری با ایران هستند.

وی داد: از آنجایی که ایران اولین دارنده منابع گاز طبیعی در دنیا است، یکی از بازارهای مناسب برای کره جنوبیمحسوب می‌شود و با تحقیقات و بررسی‌های انجام شده قرار است ایران و کره جنوبی در زمینه LNG وارد کنسرسیوم مشترک برای توسعه فناوریLNGشوند،از این رو توافق‌نامه‌ای میان این دو کشور با هدف توسعه مشترک دانش فنی و بازاریابی به امضاء رسید.

زمانیان تصریح کرد: طبق توافقات انجام‌شده مقرر شده است که جلسات فنی با حضور نمایندگان کنسرسیوم‌ها در دو کشور برگزار و همچنین کمیته راهبری از سوی دو کشور تشکیل شود تا نتایج مختلف بدست آمده از جلسات فنی، مصوب و مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: