کد خبر: ۱۲۱۶۷
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۶
بزرگداشت روز خزر در 5 کشور ساحلی؛
در ششمین کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون تهران که در ماه‎های آتی برگزار می‎شود وضعیت انتقال مقر دبیرخانه این کنوانسیون بررسی می‎شود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه روز دوازدهم آگوست (21 مرداد ماه) به نام دریای خزر نام‎گذاری شده است، گفت: در سال 2006 در همین روز کنوانسیون تهران در بین 5 کشور حاشیه‎ای دریای خزر امضاء و لازم‌الاجرا شد به همین مناسبت این روز در تقویم کشورهای حاشیه‎ای خزر اعم از ایران، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان به نام دریای خزر ثبت شد.

دکتر پروین فرشچی در گفت و گو با خبرنگار مارین‎تایمز اظهار کرد: هر ساله هر کدام از 5 کشور حاشیه‎ای دریایی خزر مراسم‎ها و برنامه‎های مختلفی در زمینه پاکسازی سواحل، اطلاع‌رسانی عمومی و محیط زیستی را در این روز برگزار می‎کنند که ما امسال نیز همچون سال‎های گذشته در هر 3 استان گیلان، مازندران و گلستان برنامه‎های مختلف آموزشی و تفریحی به کمک سازمان‎های مردم‌نهاد (سمن) و محیط زیست برگزار  کردیم.

وی با اشاره به اینکه این گونه مراسم‎ها هر ساله با استقبال ساکنان این استان‎ها و حتی گردشگران مواجه می‎شود، خاطرنشان کرد: علاوه بر مراسماتی که هر کدام از کشورهای حاشیه‎ای دریای خزر به صورت مجزا برگزار می‎کنند، یک مراسم هماهنگ نیز بین این 5 کشور برگزار می‎شود که این مراسم امسال در آستاراخان روسیه برگزار خواهد شد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست درباره این نشست منطقه‎ای که نمایندگانی از ایران نیز در آن شرکت دارند، تاکید کرد: یک روز قبل از این نشست نیز جلسه‎ای بین مقامات این کشورها برگزار خواهد شد که در آن مساله انتقال مقر دفتر دبیرخانه کنوانسیون تهران از ژنو به باکو بررسی و سعی بر آن می‎شود راهکارهای جلب رضایت آذربایجان برای انتقال مقر این دبیرخانه بررسی شود و رضایت کامل مقامات آذربایجانی برای این کار حاصل شود.

فرشچی درباره موضوع انتقال دبیرخانه کنوانسیون تهران افزود: همانطور که پیش از این نیز  اعلام شده بود، کشورهای حاشیه‎ای دریای خزر برای بهتر اجرا شدن مفاد کنوانسیون تهران بر انتقال دبیرخانه این کنوانسیون به یکی از همین کشورها تلاش کرده‌اند که آخرین نتایج آن تلاش‎ها اتفاق نظر 5 کشور بر انتقال این دبیرخانه به کشور آذربایجان بوده است که در این نشست آتی نیز در این رابطه بحث خواهد شد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: پس از این که راهکارهای جلب رضایت آذربایجان در این نشست بررسی شد، امید داریم که در ششمین کنفرانس کشورهای عضو کنوانسیون تهران که در ماه‎های آتی برگزار می‎شود هم وضعیت انتقال این دبیرخانه مشخص و هم دبیر آن انتخاب شود.

وی یادآور شد: از زمان امضاء کنوانسیون تاکنون مسوولیت دبیرخانه موقت این کنوانسیون به‌عهده برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) بوده است که در ژنو مستقر است. با توجه به تصمیمات اتخاذ شده در جلسات کشورهای عضو کنوانسیون تهران، دبیرخانه دائم این کنوانسیون می‌بایست به زودی در منطقه و در یکی از کشورهای عضو و یا به‌صورت چرخشی ایجاد شود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: