آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۱۱۹۸۰
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۲
با توافقی که سازمان حفاظت محیط زیست با کارگروه استانی و ملی انجام داده است، راهکارهای اجرایی کوتاه‌مدت احیای خلیج گرگان با پشتوانه علمی اجرایی خواهد شد.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد که اقدامات اجرایی در حوزه احیای خلیج گرگان باید بر اساس مطالعات و پشتوانه علمی صورت گیرد.

به گزارش مارین تایمز، پروین فرشچی که بازدیدی یک روزه از خلیج گرگان و جزیره آشوراده داشت، گفت: هر چند در خصوص احیای زودتر خلیج گرگان از سوی جوامع محلی، نهادها و سمن‌های محیط زیست و دانشگاه‌ها و متخصصان تحت فشار هستیم اما با توافقی که با کارگروه استانی و ملی انجام شده است، راهکارهای اجرایی کوتاه‌مدت آن نیز با پشتوانه علمی اجرایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده است، اقدامات غیرعلمی علاوه بر اینکه مشکلی را حل نمی‌کند بلکه باعث معضل و حتی بحران می‌شود.

فرشچی با اشاره به اینکه بخش زیادی از پسروی تالاب میانکاله و خلیج گرگان متاثر از نوسانات دریای خزر است، تصریح کرد: اقدامات احیای خلیج گرگان در دو بخش کوتاه مدت و دراز مدت تقسیم می‌شود البته علاوه بر راهکارهای کوتاه مدت، برنامه جامع مدیریت خلیج گرگان و تالاب میانکاله را به‌طور جدی در دستور کار داریم.

معاون سازمان محیط زیست همراه با خانم لنی هارت مدیر مرکز سگ‌های آبی کشور هلند و دکتر شیرازی نماینده مرکز هلندی در ایران با حضور در جزیره آشوراده از مرکز بازتوانی فک خزری دیدن کردند که در این بازدید فرشچی در یادآور شد: برای حمایت و نجات فک خزری (گونه ای از سگ آبی) مشارکت همه کشورهای حاشیه دریا را می‌طلبیم.

این مقام مسوول در سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در دهه های اخیر جمعیت فک خزر از یک‌ میلیون به کمتر از صد هزار رأس کاهش یافته است، گفت: فرهنگ نادرست در برخی از مناطق کشورهای حوزه دریای خزر و بهره‌برداری بی‌رویه از این ‌گونه پستاندار و نوع رویکرد و نگاه آنها به مقوله تنوع زیستی از جمله دلایل اصلی کاهش جمعیت فک خزری است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: