آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۱۱۹۷۴
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
احیای کامل تالاب بین‌المللی میانکاله به مطالبه ملی و حتی جهانی تبدیل شده است.

با اجرای طرح احیاء، وضعیت تالاب بین‌المللی میانکاله به عنوان یکی از 600 ذخیرگاه زیست کره جهان در شرق مازندران تثبیت و مانع از پیشروی خشکی شد.

به گزارش مارین تایمز، مدیرکل محیط زیست مازندران اجرای طرح احیاء و انتقال بخشی از آب تالاب محلی لپوی زاغمرز به تالاب بین‌المللی میانکاله را دلیل اصلی برای تثبیت وضعیت این ذخیرگاه زیست کره جهان اعلام کرد و گفت: بر اثر خشکسالی و کاهش حق آبه ورودی به میانکاله، حدود 20 درصد از مساحت این تالاب خشک شده بود که با اجرای طرح احیاء از پیشروی خشکی جلوگیری شد.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی برداشت غیرمجاز از حق آبه، عقب نشینی آب دریای خزر و کم شدن آب کانال چپ‌اوغلی و خزینی و در مجموع خلیج گرگان به عنوان تامین کننده بخشی از آب این زیستگاه را دلیل اصلی خشکی حاکم بر تالاب میانکاله درچند سال قبل دانست.

وی اضافه کرد: احیای کامل تالاب بین‌المللی میانکاله به مطالبه ملی و حتی جهانی تبدیل شد و با پیشنهاد سازمان محیط زیست کارگروه ملی احیاء با مسوولیت معاون اول رئیس جمهوری در کشور تشکیل شد.

مدیرکل محیط زیست مازندران افزود: دراین کارگروه برقراری حق آبه از منابع آبی بالادست، انتقال آب دریای خزر و لایروبی کانال خوزینی و سایر منابع آبی انتقالی به تالاب میانکاله مصوب شد که در حال اجراست.

ابراهیمی بدون اشاره ای به میزان اعتبار مصوب برای احیاء تالاب میانکاله اظهار کرد: دولت برای اجرای طرح احیاء، اعتبار ملی اختصاص داده که بخشی از این بودجه نیز در اختیار مازندران قرار داده می‌شود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: