آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۱۱۹۷۳
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۷
شهرک "شیمی‌شهر" به منظور تمرکز و استقرار واحدهای صنایع پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی، سال آینده در منطقه آزاد اروند به بهره‌برداری می‎رسد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند درباره اقدامات دولت یازدهم در این منطقه گفت: احداث مجتمع‌های فولاد کاوه و شهید جهان آرا، اجرای طرح محصورسازی منطقه، فراهم‌سازی زمینه استقرار گمرک در دروازه‌های تعیین شده و ورود و خروج منطقه، انجام مطالعات احداث راه‌آهن بندر امام به شلمچه، احداث و توسعه پایانه مرزی شلمچه از جمله پروژه‌های انجام شده در منطقه آزاد اروند است.

اسماعیل زمانی در گفت‌و گو با خبرنگار مارین‌تایمز با اشاره به فعالیت صنایع نفت و گاز در این منطقه بیان کرد: یکی از برنامه‎های دولت یازدهم در منطقه آزاد اروند احداث "شیمی‌شهر" است که عمدتا صنایع پایین‌دستی نفت، گاز و پتروشیمی در این منطقه مستقر خواهند شد این در حالی است که تاکنون شهرک‎هایی داشتیم که صنایع مختلف در آنجا حضور داشتند اما این بار شهرک شیمی‌شهر فقط به منظور تمرکز و استقرار صنایع پایین‌دستی نفت، گاز و پتروشیمی ایجاد می‎شود.

وی با بیان اینکه تاکنون مطالعات لازم برای جانمایی محدوده جغرافیایی این شهرک انجام شده است، اظهار کرد: بر اساس این مطالعات، یک شهرک 120 هکتاری در مقابل شهرک صنعتی آبادان ساخته و به یک فرصت جدید سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد اروند تبدیل خواهد شد.

به گفته زمانی؛ شهرک "شیمی‌شهر" در سال آینده به بهره‎برداری می‎رسد و برای استقرار واحدهای صنعتی پایین‎دستی آماده خواهد شد.

وی با بیان اینکه علاوه بر برنامه‎ای که برای صنایع پایین دستی در دست اجرا داریم، اقداماتی نیز در حوزه صنایع بالادستی انجام شده است، افزود: برای تاسیس 10 پالایشگاه کوچک مجوز اعطاء شده است که 8 عدد از آنها در حال احداث هستند. علاوه بر آن تقاضاهای بسیار دیگری نیز برای ایجاد واحدهای پالایشگاهی و نیروگاهی دیگر نیز وجود دارد.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه با اشاره به دو شهرک صنعتی خرمشهر و آبادان که واحدهای صنعتی فولاد، نفت، گاز، پتروشیمی، شناورسازی و صنایع دریایی را در خود جای داده‌اند، گفت: این دو شهرک صنعتی نسبت به دیگر شهرک‎های صنعتی کشور فعال‎تر هستند به صورتی که احیای واحدهای مختلف در این دوشهرک بیش از شهرک‎های دیگر بوده است.

وی افزود: اکنون در این دو شهرک 127 واحد صنعتی تولیدی و صادراتی فعال حضور دارند که خوشبختانه با استقرار گمرک در مرزهای خروجی این منطقه، امیدواریم روند صادرات منطقه آزاد اروند هدفمند شود و افزایش یابد.

زمانی خاطرنشان کرد: علاوه بر این حدود 6 کارخانه شناورسازی در این منطقه فعال است که با توجه به سیاست‎های کشور در حوزه توسعه دریامحور می‎توانند نقش برجسته‎ای را در این منطقه داشته باشند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه درباره اقدامات دولت یازدهم در این منطقه با اشاره به افزوده شدن شهرهای آبادان و خرمشهر به محدوده منطقه آزاد اروند بر اساس مصوبه هیات دولت، تصریح کرد: این اقدام دولت مزیت‌هایی را برای اهالی و ساکنان این دو شهر به ارمغان آورده‎است زیرا پس از پایان جنگ تحمیلی ایران و عراق هیچ کدام از دولت‎های ایران نتوانسته بودند خدماتی را به این شهرها ارائه دهند.

وی افزود: به همین دلیل سال به سال روند افزایش مهاجرت از این دو شهر به شهرهای دیگر افزایش می‎یافت اما خوشبختانه اکنون آمار جمعیتی این دو شهر مثبت شده و روند مهاجرت در این دو شهر کاهش یافته است.

زمانی گفت: علاوه بر موضوع مهاجرت و یا ماندگاری افراد در این شهرها، پس از جنگ، محورهایی اقتصادی که برای بازسازی این دوشهر مبنی بر تجارت و ترانزیت در خرمشهر و نفت و پالایشگاه در آبادان در نظر گرفته شده بود، نتوانستیم محورهای دیگری جایگزین آنها کنیم و یا در مسیر رشد و توسعه آنها گام برنداشتیم این در حالی است که با افزوده شدن این دو شهر به محدوده منطقه آزاد مزیت‎هایی برای آنجا ایجاد شد که توانستیم در مرحله اول برنامه‎هایی را برای ارتقای محورهای اقتصادی آن ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه خوشبختانه اکنون، وضعیت اقتصادی ساکنان این دو شهر هر اندکی بهبود یافته است و به سمت تثبیت شدن می‎رود، اظهار کرد: زیرساخت‎های ارتباطاتی، ارتباطات جاده‎ای، ارتباطات ریلی، بندرگاه، فرودگاه، زیرساخت‎های الکترونیکی و مخابراتی و... نیز در این شهرها توسعه و ارتقا یافته است که بسترهای خوبی را برای ورود بخش خصوصی داخلی و خارجی آماده کرده است.

زمانی با اشاره به اختصاص 300 میلیارد تومان به بازسازی و نوسازی روستاهای منطقه آزاد اروند تصریح کرد: با نوسازی و بازسازی، روستاهای این محدوده قابلیت گردشگری پیدا می‎کنند و علاوه بر بهبود سطح معیشتی روستاییان موجب افزایش درآمد اقتصادی منطقه آزاد نیز می‎شود.

مطالب مرتبط
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: