آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
کد خبر: ۱۱۷۹۷
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۶
نعمت زاده:
وزیر صنعت با اشاره به تکمیل دو حوضچه خشک در بندرعباس که آماده افتتاح شده است،گفت:امیدواریم بتوانیم ظرفیت ساخت شناورهای بزرگ را نیز به دست آوریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به فعال شدن واحدهای ایزوایکو و صدرا که پیش از این تعطیل بودند،گفت: ساخت شناورها و سکوهای موردنیاز صنعت نفت در داخل امکانپذیر شده و امید می رود با گسترش فعالیت صنایع کشور، همه مراحل ساخت کشتی های بزرگ و تعمیرات آنها نیز در داخل انجام شود.

به گزارش مارین تایمز، محمدرضا نعمت زاده» امروز (شنبه) در جمع خبرنگاران با اشاره به ساخت کشتی های بالای 100 هزار تن ظرفیت، با اشاره به تکمیل دو حوضچه خشک در بندرعباس که آماده افتتاح شده است، ابراز امیدواری کرد بتوانیم ظرفیت ساخت شناورهای بزرگ را نیز به دست آوریم.

وی افزود: موانعی در زمینه مدیریت کار، چگونگی خصوصی سازی و مسائل متاثر از تحریم ها در گذشته وجود داشت که تعهدات کشتی سازان را با تاخیر مواجه کرد، اما امروز با بهبود شرایط می‎توان امیدوار بود این تعهدات به موقع انجام شود.

نعمت زاده ادامه داد: در این زمینه با چند شرکت کره ای و چینی برای مشارکت در صنایع دریایی در حال مذاکره ایم که می تواند موجب اعتمادسازی بیشتر به مصرف کنندگان شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه خاطرنشان کرد: سال گذشته برنامه راهبردی صنایع دریایی برای 10 سال آینده با بیش از یک سال و نیم کار کارشناسی و نظرخواهی از کارشناسان به سرانجام رسید و منتشر شد.

به گفته این مقام مسئول، این برنامه راهبردی که افق و چشم انداز کار تا سال 1404 در آن پیش بینی شده، نتیجه تلاش و همفکری اساتید دانشگاه ها، صنعتگران و دست اندرکاران است.

وی بیان داشت: پیروی از این برنامه که در زمینه های توانمندی طراحی، مهندسی و ساخت، منابع مالی و روش های چگونگی استفاده مصرف کنندگان از این منابع تهیه شده است، می تواند رونق صنایع دریایی را بیش از پیش به دنبال داشته باشد.


وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به پیگیری استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای ساخت کشتی، افزود: برخی در کشور به دنبال وارد کردن کشتی از خارج بوده و هستند، اما جلوی کارشان را گرفتیم.

ایران باید به صادرکننده شناور تبدیل شود

وزیر صنعت همچنین در مراسم تقدیر از شرکت امیدان ساحل پارسیان، افزود:باید از تولید داخلی حمایت کنیم .

 نعمت زاده  با بیان اینکه «باید خدمتگزار باشیم، نه کاسب کار»، تصریح کرد: وارد کردن محصولات از خارج در هر بخش، در حالی که امکان تولید آن در داخل وجود دارد را «حرام» می دانم و از آن جلوگیری می کنم.

نعمت زاده خاطرنشان کرد: حدود سه چهار سال است که با صندوق توسعه ملی برای چگونگی انجام تضمین ها و وثیقه ها در حال مذاکره ایم تا از منابع مالی این صندوق برای کشتی سازی استفاده کرده و بتوانیم کشتی ها را در زمان ساخت و ساز و پس از آن در رهن بانک بگذاریم؛ بر همین اساس اصلاح اشکالات آیین نامه صنایع دریای نیز در دستور کار است.

وی تاکید کرد: باید دولت در این زمینه تسهیلات ایجاد کرده و کمک حال باشد تا بخش خصوصی به نحو احسنت کار خود را انجام دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: وضعیت فعلی شرکت های ایزوایکو و صدرا با چهار سال پیش قابل قیاس نیست، هرچند هنوز پایین تر از ظرفیت واقعی شان کار می کنند.

این عضو کابینه دولت بطور نمونه با اشاره به جلوگیری از ال. سی‎های گشایش شده برای پتروشیمی برای پمپ های 1500 مگاوات، خاطرنشان کرد: همین حرکت سبب شد تا امروز پمپ ها، الکتروموتورها و ... مورد نیاز در داخل ساخته شوند.

وی یادآوری کرد: در پتروشیمی «جم» نیز قرار بود بخشی از آجرهای نسوز مورد نیاز از خارج وارد شود، اما تضمین آن را بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دادم تا داخلی سازی شود.

نعمت زاده با بیان اینکه  ایران باید به صادرکننده شناور تبدیل شود افزود: اصلاح اشکالات قانون صنایع دریایی در دستور کار دولت است.

به گفته این مقام مسئول، حمل و نقل دریایی و صنایع دریایی کشور با وجود آبراهه های خوب در دریاهای شمال و جنوب جای رشد زیاد دارند.نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: