کد خبر: ۱۰۷۰۲
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۷
یک کارشناس ارشد باستان‎شناسی دریایی با بیان اینکه فعالیت‌های مربوط به باستان شناسی دریایی ادامه دارد از حضور ایران در همایش آسیا – اقیانوسیه میراث فرهنگی زیر آب خبر داد.
یک کارشناس ارشد باستان‎شناسی دریایی با بیان اینکه  ما می‌توانیم تاثیر دریا را بر جوامع ساحلی در کشور مشاهده کنیم گفت: با این وجود مطالعات باستان شناسی دریایی در ایران در مراحل اولیه خود قرار دارد.

رامین ادیبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار مارین‎تایمز گفت: در سال ۱۹۹۰ میلادی گروه کوچکی از باستان شناسان از پژوهشکده باستان شناسی کشور برای رمزگشایی تاریخ ناشناخته قسمت‌هایی از خطوط ساحلی شمالی خلیج فارس را بررسی کردند به طوری که  در سال ۲۰۰۰، نخستین فعالیت‌های منسجم و برنامه‌ریزی شده در حوالی بندر سیراف در استان بوشهر انجام گرفت.

وی افزود: متعاقباً، تیم بندر ریگ، پیرامون قلعه پرتغالی‌ها، کرانه‌های جنوبی بوشهر در خلیج فارس را نیز مورد بررسی قرار دادند. همچنین در آب‌های داخلی بند میزان شوشتر، دریاچه تخت سلیمان را نیز بررسی کردند

 ادیبی ادامه داد: به دنبال آن در مغروقه‌های امیرآباد در لاهیجان، بخشی از دیوارهای گرگان و تمیشه، مغروقه‌های قروق (تالش) و رودسر نیز مورد بررسی قرار گرفت که گزارش این فعالیت ها در مجلات داخلی به چاپ رسیده است.

وی افزود: همچنین تیم مذکور کتابچه‌ای تحت عنوان ایران میراث فرهنگی زیرآب و سهم آن در مطالعات باستان شناسی دریایی تهیه کرد که در نشست سالانه کنوانسیون یونسکو برای حراست از میراث فرهنگی زیرآب در سال ۲۰۱۶ میان کشورهای عضو توزیع شد به دنبال آن میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری یونسکو یک کارگاه آموزشی با تمرکز بر کنوانسیون ۲۰۰۱ یونسکو در ایران برگزار کرد.

کارشناس ارشد باستان‎شناسی دریایی با بیان اینکه فعالیت‌های مربوط به باستان شناسی دریایی ادامه دارد گفت:  امیدواریم  بتوانیم در آینده در زمینه همکاری‌های بین‌المللی نیز فعالیت داشته باشیم.

حضور ایران در همایش آسیا – اقیانوسیه میراث فرهنگی زیر آب

وی  اضافه کرد :در این راستا در سومین دوره از همایش آسیا – اقیانوسیه در زمینه میراث فرهنگی زیر آب، ایران برای نخستین بار با تعریف یک محور با نام منظر فرهنگ دریایی ایران در این همایش شرکت می‎کند.

ادیبی ادامه داد : برای نخستین بار است که با تعریف یکی از محورهای 17 گانه این همایش و اختصاص آن به ایران در این همایش شرکت خواهیم کرد.

این کارشناس ارشد باستان‎شناسی دریایی خاطرنشان کرد: این همایش درباره محدوده جغرافیایی آسیا و اقیانوسیه از 27 نوامبر تا دوم دسامبر سال 2017 ( مطابق با ششم تا یازدهم آذر ماه 1396) در هنگ‌کنگ برگزار خواهد شد که خوشبختانه یکی از محورهای 17 گانه این همایش که برای هر کدام از آنها یک پانل تخصصی برگزار می‎شود، با نام «منظر فرهنگ دریایی ایران» یا Iran’s Maritime Cultural Landscape به ایران اختصاص دارد.

ادیبی با بیان اینکه تاریخ ارسال چکیده برای این کنفرانس تا 31 مارچ ( ۱۱ فروردین ۱۳۹۶) است  گفت:چکیده مقالات به منظور بررسی و تایید باید به ایمیل برگزارکنندگان ارشد این کنفرانس به یکی از آدرس‎هایBill Jeffery (billfjeffery@gmail.com) ، Brian Fahy (brian.fahy.arch@gmail.com) ، Sila Tripati (sila@nio.org) ، Veronica Walker-Vadillo (v.walker.vadillo@gmail.com) ارسال شود.

وی با اشاره اینکه ایران در دو دوره قبل این همایش حضور نداشت، اظهار کرد: دوره نخست این همایش در سال 2011 در مانیل فیلیپین و دوره دوم سال 2014 در هونولولو در ایالت هاوایی ایالات متحده آمریکا برگزار شد.

ادیبی  گفت: این دستاوردی که در قالب اختصاص پانل تخصصی در این همایش به ایران جلوه کرده است، حاصل زحمات گروه تازه تاسیس باستان‌شناسی دریایی در پژوهشکده باستان شناسی کشور و افرادی که در این گروه به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مشارکت دارند؛ بود که مدیریت این مجموعه را دکتر توفیقیان برعهده دارد.

این کارشناس ارشد باستان‎شناسی دریایی در ادامه با بیان اینکه با تنظیم چکیده‎ و ارسال فراخوان سعی بر آن شده است تا صاحب‌نظران، کارشناسان و دانشجویان این حوزه را به ارائه مقاله و اظهار نظر دعوت کنیم، گفت: در قسمتی از این چکیده آورده شده است که با وجود اینکه ایران از تاریخ دریایی طولانی‎ای برخوردار است، ما می‌توانیم تاثیر دریا را بر جوامع ساحلی در کشور مشاهده کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از اقداماتی که در راستای همکاری‌‎های بین‎المللی انجام شده است، شرکت در همین همایش است، اظهار کرد: با این کار به جامعه جهانی باستان‎شناسی زیرآب نزدیک می‎شویم و می‎توانیم از تجربیات آنها بهره بریم و دایره مطالعات خودمان را در این زمینه گسترده‎تر کنیم بنابراین هرچه مقالات بیشتر و نظرات بیشتری در این زمینه داشته باشیم به دستاوردهای بیشتری هم از این همایش دست  پیدا می‎کنیم.

در پایان خاطرنشان می شود؛ علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وبسایت این همایش به آدرس www.apconf.org مراجعه نمایند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: