کد خبر: ۱۰۰۹
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۳
رییس کمیته فراساحل انجمن مهندسی دریایی ایران اعلام کرد:
ششمین دوره همایش صنایع فراساحل اردیبهشت ماه سال 94 به صورت بین‎المللی و با هدف ارتقای دانش و فناوری در این حوزه برگزار خواهد شد.
ششمین دوره همایش صنایع فراساحل اردیبهشت ماه سال 94 به صورت بین‎المللی و با هدف ارتقای دانش و فناوری در این حوزه برگزار خواهد شد.

رییس کمیته فراساحل انجمن مهندسی دریایی ایران در گفت‎و‎گو با خبرنگر مارین‎تایمز با اعلام این خبر گفت: ششمین دوره این همایش که به صورت بین‎المللی برگزار خواهد شد به‎همت کمیته مهندسی ساحلی و فراساحلی انجمن مهندسی دریایی ایران و معاونت پژوهشی مهندسی دریای دانشگاه صنعتی شریف در اردیبهشت ماه سال 94 برگزار خواهد شد.

دکتر سعید مظاهری با اشاره به اینکه «پنج دوره قبلی به‎صورت دوسالانه و داخلی برگزار شده است»، یادآور شد: از آنجایی که عمده فعالیت‎های ما در فراساحل، مخصوص عرصه نفتی است و ما در پنج دوره قبلی این همایش به بلوغی دست یافته‎ایم وشرایطی را داریم که بتوانیم این همایش را به صورت بین‎المللی برگزار کنیم و از تجارب و علم آنها در این زمینه نیز آگاه شویم؛ بنابراین، در این دوره از همایش از دستاورهای کشورهای دیگر نیز در زمینه فراساحل استفاده می‎کنیم.

مظاهری اعلام کرد: پس از کارهای اولیه و کارشناسی کردن شرایط، مکاتبه را با کشورهای غربی و اروپایی دیگر آغاز کردیم؛ اما هنوز مشخص نشده که از کدام کشورها و چند نفر خارجی و یا ایرانیان مقیم خارج در این همایش شرکت می‎کنند.

وی همچنین اعلام کرد: ستاد دریایی معاونت علمی و فناوری ریاست‎جمهوری با هدف توسعه فناوری در صنایع دریایی از این همایش حمایت کرده و تسهیلاتی را برای ایرانیان مقیم خارج در قالب هزینه رفت و آمد، ویزا، اسکان و.. در نظر گرفته که پس از تصویب نهایی اطلاع‎رسانی خواهد شد.

وی تاکید کرد: دیدگاه اصلی ما در حوزه بین‎الملل این همایش، شرکت ایرانیان مقیم خارج از کشور است که در حوزه‎های صنعتی و آموزشی فعال و دارای توانمندی‎های مختلف و دانش به‌روز هستند. بنابراین برای ورود و خروج آنها شرایط راحت‎تری در نظر گرفته شده‎است و پس از این عزیزان، دیگر متخصصان هم قرار دارند اما همانگونه که گفته شد اولویت با ایرانیان مقیم خارج است.

مظاهری با اشاره به اعلام فراخوان این همایش برای ارسال مقالات خاطر نشان کرد: سایت اختصاصی این همایش نیز ثبت شده و پس از مراحل تصویب نهایی رونمایی می‎شود تا تاریخچه این همایش‎های دوسالانه به صورت اختصاصی در آن سایت قرار گیرد.

وی «تبادل تجربیات و دانش را در یک محیط علمی و صنعتی، مهم‎ترین هدف این همایش» اعلام و تاکید کرد که با توجه به توسعه فناوری‎های فراساحل در کشورهای پیشرفته، در نظر داریم با برگزاری این همایش بستری ایجاد کنیم تا فناوری‎های پیشرفته را توسط دست‎اندرکاران، متخصصان و صنعتگران این حرفه به کشور آورده و کمبودها و خلاهایی را که در این بخش داریم بتوانیم پوشش دهیم.

به گفته مظاهری، ایران با برگزاری این همایش و بین‎المللی کردن آن در نظر دارد تا در حوزه صنعت فراساحل در منطقه پیشرو باشد.

محورهای ششمین همایش صنایع فراساحلرئیس کمیته صنایع فراساحل انجمن مهندسی دریایی ایران در ادامه محورهای همایش را اینگونه اعلام کرد:
1.    فناوری فراساحل (موضوعاتی مثل طراحی، ساخت، تعمیر و نگهداری سازه‎های فراساحل و سکوهای ثابت و شناور)

2.    قابلیت اطمینان و ایمنی در سازه‎های فراساحلی ( تحلیل امواج حدی غیر معمول و خشن،  مدل‎های طیفی و احتمالاتی امواج، مدل‎های احتمالاتی پاسخ، شكست و خستگی،  شناورهای نجات در سكوهای دریایی،  قابلیت اطمینان سیستم‎های رایزر و مهاربندی،  بارگذاری حدی و پاسخ‎های سازه ، ضربه و عملكرد آن، تحلیل سازه‎ای و بهینه‎سازی و مدیریت ریسك)

3.    فناوری مواد و مواد پیشرفته- در اینجا باید اشاره شود که سازه‎های فراساحل در صنایع دریایی ارزش کلیدی دارند بنابراین باید مواد متناسب با محیط دریا استفاده شود. ( ارزیابی ترك و كنترل آن، آزمایشات خستگی و عملكرد آن،  افزایش عمر بهره‎برداری، تاثیرات محیط دریایی بر عملكرد مواد،  ارزیابی خستگی، فناوری جوش و روش‎های اجرا و...)

4.    فناوری رایزر و خطوط لوله  طراحی و تحلیل رایزر و خطوط لوله،  مكانیك شكست و خستگی، هیدرولیك و جریان،  برداشت‎های میدانی، بازرسی و تعمیر و...)

5.    هیدرودینامیك محاسباتی و روش‎های عددی (هیدرودینامیك شناورها و سازه‎های شناور،  مدل‎سازی جریان‎های سطح آزاد، هیدرودینامیك رایزر و خطوط لوله، ورتكس و ارتعاش‎های ناشی از آن )

6.    انرژی‎های تجدیدپذیر دریایی (سیاست‎گذاری‎ها و قوانین حاكم، فناوری انرژی موج، فناوری انرژی باد، فناوری انرژی جریان، مبدل انرژی حرارتی، مسائل زیست‎محیطی)

7.    ژئوتكنیك دریایی ( لنگرها و پی‎های سطحی، پی‎های شمعی، پی‎های مكشی ،  خصوصیات بستر دریا و عملكرد آن و...)

8.    فناوری نفت و گاز( فناوری نفت و گاز در آب‎های كم‎عمق، فناوری‎های نفت و گاز در آب‎های عمیق، مكانیك حفاری در دریا، فناوری تحكیم چاه و...)
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر: