کد خبر: ۱۴۳۰۱
تاریخ انتشار:۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۹
پدر صنعت مدیریت کشتی درگذشت
یان دنهولم یکی از چهره‎های تاثیرگذار در کشتیرانی بریتانیا و پدر صنعت مدیریت کشتی جهان درگذشت.
یان دنهولم یکی از چهره‎های تاثیرگذار در کشتیرانی بریتانیا و شخصی که پدر صنعت مدیریت کشتی جهان است در سن 91 سالگی از دنیا رفت.

به گزارش گروه بین الملل مارین تایمز، جان فرگوسن دنهولم، ملقب به یان دنهولم، در تاریخ هشتم ماه می 1927 میلادی  (30 اردیبهشت 1306)  متولد شد و بزرگترین فرزند خانواده بود. نام پدر او ویلیام و نام مادرش دوروتی بود. وی در سن 17 سالگی مدرسه را رها کرد تا به اصرار پدرش راهی دریا شود.

وی در همان ابتدا موفق شد سفرهایی به قطب شمال و اقیانوس اطلس بکند. دنهولم خیلی زود و در سال 1948 میلادی به عنوان افسر دوم کشتی انتخاب شد.

پدر و عموی یان تصمیم گرفتند که ناوگان کشتی‎های خود را که به دلیل وقوع جنگ آسیب دیده بود، بلافاصله بازسازی نمایند. این اقدام آنها منجر به رشد سریع شرکت کشتیرانی J&J Denholm در دهه 1950 میلادی شد.
یان در سال 1951 میلادی به ناوگان پدر خود پیوست و سال بعد با الیزابت موری، دختر یک کشتی‎ساز اسکاتلندی ازدواج کرد.

از آنجا که پدر و عموی یان سخت مشغول اجاره، خرید و فروش کشتی های خود بودند، وی مجبور بود که برای خود در این شرکت شغلی تعریف کند. پدر و عموی یان همچنین از اینکه یان و برادرش باب می توانستند ناوگان را مدیریت کنند خرسند بودند.

این همکاری بسیار درخشان از آب درآمد و طی دهه های 1960 و 1970 میلادی شرکت مدیریت کشتی دنهولم توانست استانداردهای حرفه ای این حوزه را با خلاقیت‎هایی در عرصه‎های آموزش، امکانات خدمه، و ارتباطات ارتقا دهد. در ادامه این موفقیت از این شرکت خواسته شد تا کشتی‎هایی را که مالکیتی بر آنها نداشت را نیز مدیریت کند.

در سال 1977 میلادی این شرکت یک درصد از ناوگان کشتی‎های جهان را مدیریت می کرد.
یان در سال 1972 به عنوان چهارمین مدیرعامل J&J Denholm پس از پدرش انتخاب شد. یان مدیری محافظه کار بود و گفته می شد که اگر حداقل یک میلیون پوند در بانک نمی داشت، احساس مقروض بودن داشت. یان و باب موفق شدند شرکت را از شرایط سخت دهه 1980 میلادی به سلامت عبور دهند، در این دهه بسیاری از شرکت های انگلیسی ورشکسته شدند.

یان در سال‎های 1972 و 1973 ریاست اتاق کشتیرانی انگلیس را بر عهده داشت و به همین دلیل در سال 1974 موفق به دریافت جایزه CBE شد. او یکبار دیگر در سال 1988 و 1989 به ریاست این اتاق برگزیده شد. یان دنهولم همچنین در سال های 1991 تا 1993 میلادی ریاست بیمکو را بر عهده گرفت.