دوشنبه ۰۵ فروردين ۱۳۹۸ - March 25 2019
نفت

برگ برنده چین در جنگ تجاری

تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین وارد فاز جدیدی شده و پکن اعلام کرده بر اقلام جدیدی از کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه وضع خواهد کرد که شامل گاز مایع نیز خواهد بود.

مشتريان نفتي ايران

بجز چين كه مشتري مهم ايران و تحريم آن براي امريكا بسيار دشوار است، ‌هند، كره‌جنوبي، تركيه و... مشتريان همپيمان امريكا هستند كه به سادگي نخواهند توانست نفت ايران را جايگزين كنند.

حمله به نفتکش عربستان واقعی یا جعلی؟

داستان حمله حوثی‌های یمن به دو نفتکش حامل نفت سعودی از همان ابتدا مشکوک بود و خبر بعدی که عربستان ارسال نفت از تنگه باب‌المندب را به کلی متوقف کرده است، بر شک قضیه می‌افزود.
سنگر نجات درآمدهای نفتی

سنگر نجات درآمدهای نفتی

تحریم‌های ترامپ «کاهش درآمدهای نفتی ایران» را هدف گرفته‌اند. اما ریچارد نفیو، معمار تحریم‌های ایران در دوران اوباما «رشد قیمت‌ نفت» را عاملی می‌داند که می‌تواند تاثیر تحریم‌های ترامپ را از بین ببرد
واکنش نفت به تنگه باب‌المندب

واکنش نفت به تنگه باب‌المندب

روزانه 18.5 میلیون بشکه از نفت جهان از تنگه هرمز عبور می‌کند که ۳۰ درصد از کل حمل‌ونقل‌ دریایی نفت و دیگر مایعات سوختی جهان محسوب می‌شود.

اشتغالزایی چینی‎ها برای پاکستانی‎ها در سواحل ایران

براساس آمارهای شیلات در سال 95، 60 شناور چینی در این سال 240 هزار تن ماهی صید کرده‌اند، در حالی که کل صید صیادان هرمزگان در همان سال 220 هزار تن بوده است.

هشدار نفتی دوم به ترامپ

«جهان بدون اوپک» را تصور کنید؛ این موضوعی است که برخی نمایندگان کنگره آمریکا به دنبال آن هستند.

مقصر تلاطم بازار نفت

بانک آمریکایی گلدمن ساکس در تازه‌ترین گزارش خود بر تحلیل‌هایی که سیاست‌های آمریکا را عامل اصلی ایجاد تنش در بازار نفت معرفی می‌کرد، مهر تایید زد.

صادرات گاز می‌تواند تحریم نفت را بی‌اثر کند

براساس تحقیقات انجام شده، تقاضا برای گاز در دو دهه آینده در مقایسه با نفت خام به دلیل آلایندگی کمتر و حمل‌ونقل آسان‌تر به خصوص در آسیا افزایش می‌یابد

مثلث فشار بر بازار نفت

«اگر چین نفت ایران را خریداری کند ما می‌توانیم در برابر آمریکا ایستادگی کنیم. چین تنها کشوری است که می‌تواند به آمریکا «نه» بگوید.»
تاوان نفتی خطای محاسبه ترامپ

تاوان نفتی خطای محاسبه ترامپ

دولت دونالد ترامپ همزمان با افزایش فشارها بر ایران به منظور دست یافتن به آنچه «صفر کردن صادرات نفت خام ایران عنوان می‌کند»، خود نیز با چالش‌هایی مواجه شده که ممکن است منجر به برداشت از ذخایر استراتژیک نفت خام آمریکا شود.

شکاف در جبهه نفتی علیه ایران

تهدید‌های پیاپی‎ ترامپ علیه اوپک بالاخره با واکنش مقامات این سازمان مواجه شد. وزیر نفت امارات متحده عربی به‌عنوان رئیس دوره‌ای کنفرانس‌های اوپک در واکنش به اظهارات ترامپ گفت: «اوپک را سرزنش نکنید! اوپک نمی‌تواند به تنهایی عامل همه مشکلاتی باشد که در صنعت نفت روی می‌دهد.»