پنجشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۷ - July 19 2018
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
نفت

مقصر تلاطم بازار نفت

بانک آمریکایی گلدمن ساکس در تازه‌ترین گزارش خود بر تحلیل‌هایی که سیاست‌های آمریکا را عامل اصلی ایجاد تنش در بازار نفت معرفی می‌کرد، مهر تایید زد.

صادرات گاز می‌تواند تحریم نفت را بی‌اثر کند

براساس تحقیقات انجام شده، تقاضا برای گاز در دو دهه آینده در مقایسه با نفت خام به دلیل آلایندگی کمتر و حمل‌ونقل آسان‌تر به خصوص در آسیا افزایش می‌یابد

مثلث فشار بر بازار نفت

«اگر چین نفت ایران را خریداری کند ما می‌توانیم در برابر آمریکا ایستادگی کنیم. چین تنها کشوری است که می‌تواند به آمریکا «نه» بگوید.»
تاوان نفتی خطای محاسبه ترامپ

تاوان نفتی خطای محاسبه ترامپ

دولت دونالد ترامپ همزمان با افزایش فشارها بر ایران به منظور دست یافتن به آنچه «صفر کردن صادرات نفت خام ایران عنوان می‌کند»، خود نیز با چالش‌هایی مواجه شده که ممکن است منجر به برداشت از ذخایر استراتژیک نفت خام آمریکا شود.

شکاف در جبهه نفتی علیه ایران

تهدید‌های پیاپی‎ ترامپ علیه اوپک بالاخره با واکنش مقامات این سازمان مواجه شد. وزیر نفت امارات متحده عربی به‌عنوان رئیس دوره‌ای کنفرانس‌های اوپک در واکنش به اظهارات ترامپ گفت: «اوپک را سرزنش نکنید! اوپک نمی‌تواند به تنهایی عامل همه مشکلاتی باشد که در صنعت نفت روی می‌دهد.»

جزئیات بسته برجامی اروپا

درحال‌حاضر اروپا حدود ۵۰۰ هزار بشکه خرید نفت از ایران دارد که با عقب‌نشینی توتال فرانسه و شرکت انی ایتالیا این رقم در ماه‌های آتی کمتر خواهد شد.

قمار ترامپ با نفت سعودی

هرچند روحانی مستقیما اشاره به تنگه هرمز نکرده و نامی از شاهراه‌ انتقال نفت دنیا نیاورده است، اما تفسیر صحبت او درنهایت به این تنگه حیاتی و نقش ایران در آن باز‌می‌گردد.

رمزگشایی از تهدید نفتی روحانی

در مقطع فعلی برخورد تحریمی با کشوری مانند ایران جواب نمی‌دهد، زیرا ایران ابزارهای مختلفی دارد که می‌تواند مقابله به مثل کند.

شرکای نیمه راه اقتصاد ایران

بازوی پژوهشی کنگره اروپا اعتقاد دارد در دوره پیشین تحریم‌ها، با وجود همگرایی جهانی علیه ایران و شدت و گستردگی بالاتر تحریم‌ها، کشورهایی چون چین، هندوستان و پاکستان تمایل چندانی برای جایگزینی نفت خریداری شده از ایران نداشتندبنابراین به‌نظر می‌رسد این کشورها در دوره کنونی نیز با ایران همکاری داشته باشند.

یک بام و دو هوای سعودی‌ها در بازار نفت

صحنه رسانه‌ای دنیا در دو روز گذشته شاهد کشمکش‌های آمریکا، عربستان و ایران بر سر موضوعات مربوط به اوپک بود، کشمکشی که با یک توییت رئیس‌جمهور آمریکا آغاز شد و در نهایت با عقب‌نشینی سعودی‌ها تا حدودی فروکش کرد.

چالش‌های بخش خصوصی برای فروش نفت

پس از سال‌ها ممانعت از ورود بخش خصوصی به عرصه معاملات نفتی کشور با وجود زیرساخت‌های آن در بورس کالا، آیا دولت می‌تواند در شرایط فعلی که فشار تحریم‌ها در حال بازگشت به کشور است به نتیجه‌ای دست یابد؟

آشفتگی در عرضه نفت

چندی است بازار نفت در تقابل نیروهای منفی و مثبت قرار دارد. از سویی انتظاراتی برای کاهش عرضه ایران و ونزوئلا در ماه‌های باقی مانده تا پایان سال وجود دارد و از سوی دیگر شاهد گمانه‌‌زنی‌ها بر سر میزان افزایش تولید عربستان و روسیه هستیم.