آخرین اخبار
پربیننده ترین ها
نفت

نقشه‌راه نفت در دولت دوازدهم

رئیس پیشین امور اوپک در وزارت نفت بر این باور است ایران باید با بازیابی توان تولید نفت و گاز خود و به‌کارگیری این ثروت، هرچه زودتر در مسیر توسعه قرار گیرد.

صادرات پتروشیمی در پیچ و خم تحریم بانکی

در حالی که انتظار می‌رفت با اجرای برجام و رفع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران تسهیل روند صادرات را شاهد باشیم، اما محدودیت‌های بانکی صادرات غیرنفتی کشور از جمله پتروشیمی، همچنان ادامه دارد

ترفند سعودی‌ رشد قیمت نفت

عربستان سعودی در حال عمل به وعده خود است، وعده‌ای که کاهش سطح ذخایر نفت خام تجاری آمریکا و رشد قیمت نفت خام را هدف گرفته است.

مثلث بازی‌ساز در بازار نفت

بازار جهانی نفت پس از رشد 5درصدی که در هفته کاری گذشته به ثبت رساند، روز قبل را نیز به لطف تداوم افزایش تقاضا از سمت چین صعودی سپری کرد.

عبرت 1928 برای توافق اوپک

اصولا طرح‌هایی مانند «توافق کاهش تولید اوپک» در بلندمدت لزوما با نتایج مثبتی همراه نخواهد بود زیرا پایبندی به این شکل از اعمال کنترل بر تولید یا سهم بازار، در بهترین حالت از سوی گروه تصمیم‌گیرنده محترم شمرده خواهد شد و اجباری برای اجرا از سوی گروه‌های رقیب نخواهد داشت.

پاسخ رسمی به نقدهای قرارداد توتال

«قرارداد ایران و توتال» طی کمتر از دو هفته گذشته به واسطه بحث‌های فراوانی که حول‌وحوش آن صورت گرفته، تبدیل به کلیدواژه‌ای آشنا برای عموم مردم شده است
امضای قرارداد «توتال» در سایه اختلاف اروپا و آمریکا

امضای قرارداد «توتال» در سایه اختلاف اروپا و آمریکا

دولت‌های اروپایی، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی جهان و دولت ایران از آشفتگی «کاخ سفید» در دوره ترامپ برای تعامل اقتصادی بهره می‌گیرند.

تضاد نفت و هورالعظیم به کجا کشید؟

همین نفت غرب کارون. همین دشت میشان. همین هورالعظیم. علی هاشمی طرح عراق را به‌هم ریخت.

دو تناقض کارنامه نفت در نیمه اول

در شرایطی که رشد تولید نفت خام در آمریکا، به خصوص نفت شیل، از بزرگ‌ترین تهدیدهای توافق کاهش تولید کشورهای عضو و غیرعضو به شمار می‌رفت، تازه‌ترین آمارها از کند شدن سرعت رشد تولید از سوی این رقیب غیرمتعارف حکایت دارد.

آینده نفت در عصر پسر سلمان

ریشه تحولات بازار نفت در دوران ولیعهد جدید سعودی‌ها را باید در شرایط اقتصادی این روزهای عربستان جست‌وجو کرد.
برخورد دوگانه اعراب با بحران قطر؛

چرا انرژی تحریم نشد؟

اگرچه کشورهای عرب متحد عربستان در خلیج‌‌فارس در ابتدا برای پهلوگیری نفت‌کش‌های حامل نفت و گاز مایع قطر محدودیت اعمال کردند، اما به فاصله کمتر از یک روز این محدودیت لغو شد و حتی صادرات گاز طبیعی به امارات نیز ادامه یافت.

بازار نفت وارد فاز خرسی شد

با رسیدن قیمت نفت‌خام آمریکا به کمترین سطح ظرف 9 ماه گذشته در دو روز اخیر، بازار این کالا در نیویورک برای اولین بار طی 10 ماه گذشته رسما وارد فاز خرسی(رکود رسمی) شد